Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi kredit kartalari orqali amalga oshiriladigan to‘lovlar uchun bank komissiyalarini undirish amaliyotini qayta ko‘rib chiqish tashabbusi bilan chiqdi. Idora mamlakat Markaziy bankiga bir qator moliyaviy institutlar tomonidan ijtimoiy ahamiyatga ega xizmatlar uchun to‘lovlar vaqtida olinadigan yig‘imlar asosliligini tahlil qilish talabi bilan rasmiy so‘rov yubordi.
Monopoliyaga qarshi kurashish organining aralashuviga fuqarolarning ko‘plab murojaatlari sabab bo‘ldi. Iste’molchilar ba’zi davlat va xususiy banklar kommunal xizmatlar, ta’lim, tibbiy xizmat, sug‘urta va soliqlar uchun kredit kartalaridan foydalanganlik uchun komissiya undirayotganidan shikoyat qilishgan. Ta’kidlanishicha, bunday tranzaksiyalar ko‘pincha naqd pul yechib olish operatsiyalariga tenglashtiriladi, bu esa arizachilarning fikricha, qo‘shimcha va asossiz yig‘imlarga olib keladi.
Raqobat qo‘mitasi o‘z murojaatida "Iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida"gi qonunning 21-moddasiga asoslanadi, u shartnomalarga mijozlar huquqlarini kamsituvchi shartlarni kiritishni taqiqlaydi. Idora nafaqat banklarning joriy tarif siyosatini qayta ko‘rib chiqishni talab qilmoqda, balki fuqarolarga noqonuniy ushlab qolingan summalarni qaytarish masalasini ham ko‘tarmoqda.
Bu sohada tartibga solish choralari avval ham ko‘rilgan. 2023-yil bahorida Markaziy bank byudjet tashkilotlari va korporativ buyurtmachilar manziliga amalga oshirilgan to‘lovlar uchun bank komissiyasining maksimal miqdoriga cheklov joriy qilgan edi. O‘shanda yuqori chegara bazaviy hisoblash miqdorining 20% darajasida belgilangan bo‘lib, bu bugungi kunda 82 400 so‘mni tashkil etadi. Bu cheklov keng ko‘lamli to‘lovlarni qamrab olgan: davlat bojlari va jarimalardan tortib, oliy o‘quv yurtlarida o‘qish, tibbiy va kommunal xizmatlar uchun to‘lovlar, shuningdek, elektron savdo maydonchalaridagi hisob-kitoblargacha.
Hozirgi tekshiruv muammoga tizimli yondashish va bank amaliyotlarini iste’molchilar manfaatlari bilan uyg‘unlashtirishga qaratilgan. Raqobat qo‘mitasi Markaziy bank tomonidan masala ko‘rib chiqilishi yakunlari bo‘yicha jamoatchilikka qo‘shimcha ma’lumot taqdim etishga va’da berdi.
Banklararo komissiya (intercheyndj) - ekvayer bank (savdo nuqtasiga xizmat ko‘rsatuvchi) emitent bankka (kartani chiqargan) to‘laydigan komissiya bo‘lib, u sotuvchi uchun komissiyaning asosiy qismini tashkil etadi va naqd pulsiz to‘lovlarning yakuniy iste’molchidan yashirin bo‘lgan asosiy elementlaridan biridir. Uning miqdori to‘lov tizimlari tomonidan tartibga solinadi va kartaning turi, operatsiya turi va savdo sohasiga bog‘liq bo‘lishi mumkin.

В Узбекистане инициирована проверка комиссий за оплату ЖКУ и учебы кредитными картами
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей инициировал пересмотр практики взимания банковских комиссий за платежи, осуществляемые с помощью кредитных карт. Ведомство направило официальный запрос в Центральный банк страны с требованием проанализировать обоснованность сборов, которые ряд финансовых институтов взимает при оплате социально значимых услуг.
Поводом для вмешательства антимонопольного органа послужили многочисленные обращения граждан. Потребители жаловались на то, что некоторые государственные и частные банки начисляют комиссии за использование кредитных карт для оплаты коммунальных услуг, образования, медицинского обслуживания, страхования и налогов. Отмечается, что такие транзакции часто приравниваются к операциям по снятию наличных средств, что влечет за собой дополнительные и, по мнению заявителей, необоснованные сборы.
В своем обращении Комитет по конкуренции ссылается на статью 21 закона «О защите прав потребителей», которая запрещает включение в договоры условий, ущемляющих права клиентов. Ведомство настаивает не только на пересмотре текущей тарифной политики банков, но и поднимает вопрос о возможном возврате гражданам неправомерно удержанных сумм.
Регуляторные действия в этой сфере уже предпринимались. Весной 2023 года Центральный банк вводил ограничение на максимальный размер банковской комиссии для платежей в адрес бюджетных организаций и корпоративных заказчиков. Тогда верхний предел был установлен на уровне 20% от базовой расчетной величины, что на сегодняшний день составляет 82 400 сумов. Это ограничение затрагивало широкий спектр платежей: от государственных пошлин и штрафов до оплаты за обучение в вузах, медицинские и коммунальные услуги, а также расчеты на электронных торговых площадках.
Текущее разбирательство призвано системно подойти к проблеме и согласовать банковские практики с интересами потребителей. Комитет по конкуренции пообещал предоставить общественности дополнительную информацию по итогам рассмотрения дела Центральным банком.
Межбанковская комиссия (интерчейндж), которую банк-эквайер (обслуживающий торговую точку) платит банку-эмитенту (выпустившему карту), составляет основную часть комиссии для продавца и является одним из ключевых, но скрытых от конечного потребителя элементов стоимости безналичных платежей. Ее размер регулируется платежными системами и может зависеть от типа карты, вида операции и торговой отрасли.