O‘zbekistondagi AES: Mintaqa uchun 20 000 ish o‘rni va yangi infratuzilma
Jizzax viloyatida keng ko‘lamli atom elektr stansiyasini barpo etish bo‘yicha Rossiyaning "Rosatom" davlat korporatsiyasi bilan bosh shartnomaning imzolanishi 2026-yilning birinchi choragi yakuniga qadar kutilmoqda. Bunday rejalar bilan AES qurilishi bo‘yicha Direksiya rahbari Abdujamil Kalmuratov Forish tumanidagi bo‘lajak qurilish maydonida matbuot bilan yaqinda bo‘lib o‘tgan muloqot chog‘ida o‘rtoqlashdi.
Yakuniy hujjatni kelishish jarayoni murakkab va ko‘p qirrali xususiyatga ega. "Biz uni [shartnomani] 2026-yilning birinchi choragi oxirigacha imzolashni maqsad qilganmiz", - deya aniqlik kiritdi Kalmuratov. Uning tushuntirishicha, tomonlar oldida kelajakdagi hamkorlikning barcha jihatlarini batafsil ishlab chiqish vazifasi turibdi. Xususan, bu mahalliylashtirish masalalariga taalluqlidir, bu yerda qaysi materiallar va uskunalar mahalliy korxonalar tomonidan yetkazib berilishi mumkinligini, qaysilari uchun esa import talab etilishini aniq belgilab olish zarur. "Bu uzoq, nozik va batafsil jarayon. Biz mahalliylashtirish hajmlarini hisobga olishimiz, kim, qayerdan va qanday mahsulot yetkazib berishini aniqlashimiz, mahalliy ishlab chiqaruvchilar zarur hajmlarni ta’minlay oladimi yoki muqobil variantlarni izlashga to‘g‘ri keladimi, shuni aniqlashimiz kerak", - deya ta’kidladi u. Ob’ektga uzluksiz ta’minotni kafolatlash uchun barcha logistika zanjirlarini hisoblab chiqish ham kam bo‘lmagan muhim element hisoblanadi.
Loyihada mintaqaning ijtimoiy va iqtisodiy rivojlanishiga alohida e’tibor qaratilmoqda. "Rosatom" bilan mahalliy mutaxassislarning salmoqli qismini jalb etish bo‘yicha "prinsipial kelishuv"ga erishildi. Kalmuratovning so‘zlariga ko‘ra, qurilishning eng avj pallasida 20 ming kishiga yetadigan ishchi kuchining umumiy sonidan kamida 70 foizini O‘zbekiston fuqarolari tashkil etadi. Bu qaror nafaqat Jizzax viloyatining butun bir tumani aholisi uchun bandlikni ta’minlashga, balki turdosh sohalarga ham kuchli turtki berishga qaratilgan.
AES qurilishi muqarrar ravishda yo‘ldosh infratuzilmaning rivojlanishiga olib keladi. Loyihaning amalga oshirilishi yangi maktablar, maktabgacha ta’lim muassasalari va tibbiyot ob’ektlari qurilishini rag‘batlantirishi kutilmoqda. Bundan tashqari, xizmat ko‘rsatish, savdo va turizm sohalarida, ayniqsa Aydarko‘l qirg‘og‘idagi dam olish zonasida o‘sish bashorat qilinmoqda.
Shuni ta’kidlash joizki, joriy yilning sentabr oyi oxirida "O‘zatom" va "Rosatom" bo‘lajak stansiyaning yangilangan, gibrid konfiguratsiyasini kelishib oldilar. Endilikda loyiha 3+ avlodiga mansub VVER-1000 reaktorlari bilan jihozlangan ikkita yirik quvvatli energoblokni, shuningdek, har birining quvvati 55 MVt bo‘lgan RITM-200N reaktorlariga ega ikkita kichik quvvatli atom stansiyasi (KQAS) blokini o‘z ichiga oladi. Bunday uyg‘unlik ham barqaror asosiy generatsiyani, ham energiya tizimini boshqarishda moslashuvchanlikni ta’minlash imkonini beradi.
O‘zbekistondagi kichik AESda o‘rnatilishi rejalashtirilgan RITM-200N reaktorlari sinovdan o‘tgan dengiz reaktor qurilmalarining quruqlikdagi moslashuvidir. Ular dastlab Rossiyaning eng yangi atom muzqaymoqlari uchun ishlab chiqilgan va Arktikaning og‘ir sharoitlarida muvaffaqiyatli ishlatilmoqda, bu ularning yuqori ishonchliligi va xavfsizligini tasdiqlaydi.

АЭС в Узбекистане: 20 000 рабочих мест и новая инфраструктура для региона
Подписание генерального контракта на возведение масштабной атомной электростанции в Джизакской области с российским госконцерном «Росатом» ожидается до завершения первого квартала 2026 года. Такими планами поделился Абдужамил Калмуратов, возглавляющий Дирекцию по строительству АЭС, в ходе недавнего общения с прессой непосредственно на месте будущей стройки в Фаришском районе.
Процесс согласования финального документа носит сложный и многогранный характер. «Мы нацелены на подписание [контракта] до конца первого квартала 2026 года», - уточнил Калмуратов. Он пояснил, что перед сторонами стоит задача детально проработать все аспекты будущего сотрудничества. В частности, это касается вопросов локализации производства, где необходимо четко определить, какие материалы и оборудование могут быть поставлены местными предприятиями, а для каких потребуется импорт. «Это долгий, тонкий и детальный процесс. Мы должны учитывать объемы локализации, определить, кто, откуда и какую продукцию будет поставлять, способны ли местные производители обеспечить необходимые объемы или придется искать альтернативы», - подчеркнул он. Не менее важным элементом является просчет всех логистических цепочек для обеспечения бесперебойных поставок на объект.
Особое внимание в проекте уделяется социальному и экономическому развитию региона. Достигнуто «принципиальное согласие» с «Росатомом» о привлечении значительного числа местных специалистов. По словам Калмуратова, не менее 70% от общей численности рабочей силы, которая на пике строительства достигнет 20 тысяч человек, будут составлять граждане Узбекистана. Это решение призвано не только обеспечить занятость для населения целого района Джизакской области, но и дать мощный импульс для смежных отраслей.
Строительство АЭС неизбежно повлечет за собой развитие сопутствующей инфраструктуры. Ожидается, что реализация проекта простимулирует возведение новых школ, дошкольных учреждений и медицинских объектов. Кроме того, прогнозируется рост в сфере услуг, торговли и туризма, особенно в рекреационной зоне на побережье озера Айдаркуль.
Стоит отметить, что в конце сентября этого года «Узатом» и «Росатом» согласовали обновленную, гибридную конфигурацию будущей станции. Проект теперь включает в себя как два энергоблока большой мощности, оснащенных реакторами ВВЭР-1000 поколения 3+, так и два блока атомной станции малой мощности (АСММ) с реакторами РИТМ-200Н, каждый мощностью 55 МВт. Такое сочетание позволит обеспечить как стабильную базовую генерацию, так и гибкость в управлении энергосистемой.
Реакторы РИТМ-200Н, которые планируется установить на малой АЭС в Узбекистане, являются сухопутной адаптацией проверенных морских реакторных установок. Изначально они были разработаны для новейших российских атомных ледоколов и успешно эксплуатируются в суровых условиях Арктики, что подтверждает их высокую надежность и безопасность.
1. Азамат
11 октября 2025 23:29
Поживем увидим
11 октября 2025 12:18
Видимо хотят применить большое количество ручного труда, как при строительстве большого ферганского канала.
11 октября 2025 08:15
На реке Тупаланг длиной 120 км в Сурхандарье построили 3 малых ГЭС. ИХ мощность в сумме 75 Мвт. Это в 1,5 раза больше, чем 1 малая АЭС в 55 Мвт. На этой реке можно построить с десяток таких ГЭС. А У НАС ТАКИХ РЕК МНОГО.
10 октября 2025 21:40
Столько рабочих мест и они лягут на цену электричества. Как бензин российский, киловатт станет один доллар.
10 октября 2025 19:46
А где работают 5 мил человек устроенных если при постройке аэс всего работать будет 20 тыс .
6. Трусливый Лысенко
10 октября 2025 17:51
Пусть все нам завидуют.
10 октября 2025 17:43
Надо строить три АЭС : Одну большую, для потребления внутри Страны. Вторую малую на границе с Кыргызстаном (продавать электричество в Кыргызстан), третью малую, на границе с Казахстаном, (продавать электричество в Казахстан).