O‘zbekiston soliq qo‘mitasi reyestriga 100 ta marketpleys kirdi
Soliq qo‘mitasining davlat reyestrida ro‘yxatdan o‘tgan internet-do‘konlar va marketpleyslar soni muhim ko‘rsatkichga - 100 taga yetdi. Joriy yil boshidan buyon ro‘yxatga 25 ta yangi ishtirokchi qo‘shildi, bu mamlakatda elektron tijorat sohasining jadal rivojlanayotganidan dalolat beradi.
Ro‘yxatdan o‘tgan maydonchalar sonining o‘sishi fiskal shaffoflikning sezilarli darajada oshishi bilan birga kechmoqda. Soliq qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil boshidan buyon elektron tijorat xizmatlari iste’molchilar uchun 140 million elektron chek shakllantirgan. Ushbu fiskal hujjatlar bo‘yicha umumiy summa 18,8 trillion so‘mni tashkil etdi.
Faqatgina 10-oktabr kuni reyestr uchta yangi platforma bilan to‘ldirildi. Ular qatoriga U-Win Market yuridik shaxsi tomonidan taqdim etilgan Gobozor.uz, Taqsim Solution kompaniyasining Taqsim Oylik bo‘lib to‘lash xizmati va YandexGo UB tomonidan boshqariladigan Yandex Samokatlar yetkazib berish xizmati kirdi. Bundan bir necha kun avval ro‘yxatga Alif Travel (Alif Sayohat) xizmati ham kiritilgan edi.
Yil davomida reyestrga bozorning boshqa taniqli ishtirokchilari ham kirdi, masalan, Yandex’ning uchta xizmati ("Yandeks Yoqilg‘i", "Yandeks 360" va "Yandeks Samokatlar"), 1Fit fitnes platformasi, shuningdek Humans Market va HET Billing.
Fiskal ma’lumotlar operatori (OFD.uz) platformasida faoliyat yurituvchi davlat reyestriga kiritish tartibi Soliq qo‘mitasi tomonidan 2022-yilning yozida yo‘lga qo‘yilgan edi. Bu chora operatsiyalar shaffofligini ta’minlash va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish maqsadida amalga oshirildi. Ro‘yxatdan o‘tish uchun marketpleys egalari Soliq qo‘mitasiga ariza bilan birga hujjatlar to‘plamini taqdim etishlari kerak.
Talab qilinadigan hujjatlar ro‘yxatiga fiskal ma’lumotlar operatorining dasturiy mahsulotning texnik va funksional standartlarga muvofiqligini tasdiqlovchi xulosasi kiradi. Shuningdek, elektron kassa cheklari namunalari, marketpleys tizimining namunaviy elektron nusxasi (mobil ilovalar uchun APK va veb-sayt URL manzili) hamda xususiyatlar va kafolat majburiyatlari batafsil tavsiflangan texnik pasportni taqdim etish zarur.
Marketpleyslar va boshqa elektron tijorat xizmatlarida xaridlar amalga oshirilganda elektron cheklarni majburiy berish Vazirlar Mahkamasining 2022-yil maydagi qarori bilan joriy etilgan. Ushbu talabga rioya qilmaslik Soliq kodeksining 227-1-moddasida nazarda tutilgan javobgarlikka sabab bo‘ladi.
O‘zbekistonda elektron tijorat bozori Markaziy Osiyodagi eng yuqori o‘sish sur’atlaridan birini namoyish etib, har yili 43-47% ga o‘smoqda. Mutaxassislar uning hajmi 2027 yilga borib olti-etti barobarga oshishini bashorat qilmoqdalar.

Реестр маркетплейсов Узбекистана достиг отметки в 100 площадок
Количество интернет-магазинов и маркетплейсов, зарегистрированных в государственном реестре Налогового комитета, достигло знаковой цифры – 100. С начала текущего года в список было добавлено 25 новых участников, что свидетельствует о динамичном развитии сектора электронной коммерции в стране.
Рост числа зарегистрированных площадок сопровождается значительным увеличением фискальной прозрачности. По данным Налогового комитета, с начала 2025 года сервисы электронной коммерции сформировали для потребителей 140 миллионов электронных чеков. Общая сумма по этим фискальным документам составила внушительные 18,8 триллиона сумов.
Только 10 октября реестр пополнился тремя новыми платформами. В их число вошли Gobozor.uz, представленный юридическим лицом U-Win Market, сервис рассрочки Taqsim Oylik от Taqsim Solution и служба доставки Yandex Samokatlar, управляемая YandexGo UB. Этому предшествовало включение в список несколькими днями ранее сервиса Alif Travel (Alif Sayohat).
В течение года в реестр вошли и другие заметные игроки рынка, такие как три сервиса от Yandex («Яндекс Заправки», «Яндекс 360» и «Яндекс Самокаты»), фитнес-платформа 1Fit, а также Humans Market и HET Billing.
Процедура включения в государственный реестр, который функционирует на платформе оператора фискальных данных (OFD.uz), была инициирована Налоговым комитетом летом 2022 года. Этот шаг был предпринят для обеспечения прозрачности операций и защиты прав потребителей. Для регистрации владельцам маркетплейсов необходимо подать заявление в Налоговый комитет, сопроводив его пакетом документов.
В перечень требуемых документов входит заключение оператора фискальных данных, подтверждающее соответствие программного продукта техническим и функциональным стандартам. Также необходимо предоставить образцы электронных кассовых чеков, эталонный электронный образец системы маркетплейса (включая APK для мобильных приложений и URL веб-сайта) и технический паспорт с детальным описанием характеристик и гарантийных обязательств.
Обязательная выдача электронных чеков при совершении покупок на маркетплейсах и в других сервисах электронной коммерции была введена постановлением Кабинета министров в мае 2022 года. Несоблюдение этого требования влечет за собой ответственность, предусмотренную статьей 227-1 Налогового кодекса.
Рынок электронной коммерции в Узбекистане демонстрирует один из самых высоких темпов роста в Центральной Азии, ежегодно увеличиваясь на 43-47%. Эксперты прогнозируют, что к 2027 году его объем может вырасти в шесть-семь раз.
1. Тиманович
13 октября 2025 14:21
Ага, в реестре значится, а в реале не работают... Один только Алиэкспресс чего стоит... Как только выкинули из Узбекистана казахстанский банк (якобы, за мошенничиские махинации), на Али прекратили принимать Uzcard и Humo. Так что не надо лапшу на уши вешать, что всё зарегистрировано... Большинство вариантов для взаимодействия с международными платформами не обходится без помощи лиц из вне Узбекистана или без сбора биометрии (которую мы имеем право, по закону, не сдавать и на этом никто не имеет права отказать в услуге). У нас не всё как у простых людей - в РУз без нарушения законов редко где обходится...