Tamaki giganti UzBATning 2,6% miqdoridagi davlat aksiyalari paketi Toshkent fond birjasining birjadan tashqari savdo maydonchasida muvaffaqiyatli sotildi. 6-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan bitim byudjetga 269,75 milliard so‘m keltirdi va bu mamlakat fond bozorida muhim voqeaga aylandi.
Maxsus Nego muzokarali bitimlar maydonchasida o‘tgan tranzaksiya doirasida yangi investor kompaniyaning 641 661 dona aksiyasini xarid qildi. Bir dona qimmatli qog‘ozning narxi 420 395,78 so‘m darajasida qayd etildi. Bu ko‘rsatkich aksiyaning 121 233,8 so‘m etib belgilangan nominal qiymatidan qariyb 3,5 baravar yuqoridir, bu esa Markaziy bankning joriy kursi bo‘yicha taxminan 10 dollarga teng.
Sotuvchi sifatida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi ishtirok etdi. Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali ma’lumotlariga ko‘ra, agentlik 2,603728% aksiyalar paketiga egalik qilgan. Ushbu bitimdan so‘ng davlat UzBAT aksiyadorlari tarkibidan to‘liq chiqdi. Tamaki mahsulotlari ishlab chiqaruvchi kompaniyaning nazorat paketi, ya’ni 97,38% aksiyalari hamon majoritar aksiyador Saber Baberga tegishli. Qolgan kichik qism korxonaning 40 ga yaqin xodimini o‘z ichiga olgan minoritar aksiyadorlar o‘rtasida taqsimlangan.
Davlat ulushining sotilishi UzBATning 2024-yildagi ajoyib moliyaviy natijalari fonida ro‘y berdi. Kompaniya asosiy ko‘rsatkichlarda ishonchli o‘sishni namoyish etdi: tushum 20,15% ga oshib, 3,519 trillion so‘mni tashkil etdi. Yalpi foyda 21,5% ga o‘sib, 2,22 trillion so‘mga yetgan bo‘lsa, operatsion foyda uchdan bir qismdan ko‘proqqa oshib, 1,58 trillion so‘mga barobar bo‘ldi.
Tamaki ishlab chiqaruvchisining yakuniy sof foydasi 1,408 trillion so‘m darajasida qayd etildi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 39,5% ga ko‘pdir. Shu bilan birga, to‘langan foyda solig‘i miqdori 224 milliard so‘mdan sal ko‘proqni tashkil etdi. Biznesning yuqori rentabelligi aksiyadorlarga dividend to‘lash uchun 929,21 milliard so‘m yoki har bir aksiya uchun 37 700 so‘m yo‘naltirish imkonini berdi. Joriy yilning avgust oyi oxiriga kelib, ushbu summaning 61% dan ortig‘i, ya’ni 568,58 milliard so‘m allaqachon to‘lab berilgan.
"British American Tobacco" kompaniyasi O‘zbekistondagi faoliyatini 1994-yilda respublika hukumati bilan qo‘shma korxona tashkil etishdan boshlagan. O‘tgan o‘n yilliklar davomida kompaniyaning mamlakat iqtisodiyotiga kiritgan investitsiyalari hajmi 400 million AQSh dollaridan oshdi.

Госпакет акций UzBAT реализован за 269,75 млрд сумов
Государственный пакет акций в размере 2,6% табачного гиганта UzBAT был успешно реализован на внебиржевой площадке Ташкентской фондовой биржи. Состоявшаяся 6 октября сделка принесла в бюджет 269,75 миллиарда сумов, что стало заметным событием на отечественном фондовом рынке.
В рамках транзакции, прошедшей на специализированной площадке для переговорных сделок Nego, новый инвестор приобрел 641 661 акцию компании. Цена за одну ценную бумагу была зафиксирована на уровне 420 395,78 сумов. Этот показатель существенно, почти в 3,5 раза, превышает номинальную стоимость акции, установленную на отметке в 121 233,8 сумов, что эквивалентно приблизительно 10 долларам по текущему курсу Центрального банка.
Продавцом выступило Агентство по управлению государственными активами, которое, согласно данным Единого портала интерактивных государственных услуг, владело пакетом в 2,603728% акций. После этой сделки государство полностью вышло из состава акционеров UzBAT. Контрольный пакет акций компании-производителя табачных изделий, а именно 97,38%, по-прежнему принадлежит мажоритарному акционеру Саберу Баберу. Остальная незначительная часть распределена между миноритарными акционерами, в число которых входят около 40 сотрудников предприятия.
Продажа государственной доли прошла на фоне впечатляющих финансовых результатов UzBAT за 2024 год. Компания продемонстрировала уверенный рост ключевых показателей: выручка увеличилась на 20,15%, достигнув 3,519 триллиона сумов. Валовая прибыль показала рост на 21,5%, составив 2,22 триллиона сумов, в то время как операционная прибыль выросла более чем на треть и достигла 1,58 триллиона сумов.
Итоговая чистая прибыль табачного производителя зафиксирована на уровне 1,408 триллиона сумов, что на 39,5% превышает показатели предыдущего года. При этом сумма уплаченного налога на прибыль составила немногим более 224 миллиардов сумов. Высокая рентабельность бизнеса позволила направить на выплату дивидендов акционерам 929,21 миллиарда сумов, или 37 700 сумов на каждую акцию. По состоянию на конец августа текущего года, более 61% от этой суммы, а именно 568,58 миллиарда сумов, уже было выплачено.
Компания «Бритиш Американ Тобакко» начала свою деятельность в Узбекистане в 1994 году, создав совместное предприятие с правительством республики. За прошедшие десятилетия объем инвестиций компании в экономику страны превысил 400 миллионов долларов США.
1. жохонгир обидович
11 октября 2025 04:13
В соответствии с Законом об АО 2.5 проц акций ничего не дает в плане голосования и принятия решений. Возможно "неизвестный" инвестор начнет скупать еще пакеты акций до контрольного, пока не отожмет весь бизнес. Тогда компания может перейти к франшизе от английской компании.
11 октября 2025 17:39
Там уже 97,38% принадлежит владельцу BAT, какие ещё отжатия?
2. Критик1
11 октября 2025 03:56
А кто такой счастливчик, кто приобрел эти 2.6% ?
3. Bakha
10 октября 2025 23:26
Продано всего лишь 2,6% акций, а прибыль озвучена на 100%...
4. Внимательный
10 октября 2025 22:19
Доброжелатель, там всего лишь 2,6 % акций. Будь внимательным )).
5. Доброжелатель
10 октября 2025 21:21
То есть за 270 млрд продали компанию, читстая прибыль которой составила почти 1,5 трлн сумов? Это как вообще возможно? Это в каком мире такое возможно? Даже не экономисту понятно будет, что дело странное....