Shota Rustaveli ko‘chasini rekonstruksiya qilish 19,2 million dollarga tushdi
Poytaxtda so‘nggi yillardagi eng ko‘p muhokama qilingan infratuzilma loyihalaridan biri - shaharning muhim transport arteriyasi bo‘lgan Shota Rustaveli ko‘chasini rekonstruksiya qilish ishlari yakunlandi. Prezident matbuot xizmati e’lon qilgan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, jamoat transporti uchun ajratilgan yo‘laklarni barpo etish ishlarining umumiy qiymati 19,2 million dollarni tashkil etdi. Bu summa avvalroq blogosferada tarqalgan va deyarli 200 million dollarga yetgan baholardan ancha farq qiladi.
Modernizatsiya magistralning Mirobod ko‘chasidan Choshtepa ko‘chasigacha bo‘lgan qariyb yetti kilometrlik qismini qamrab oldi. Olib borilgan ishlar natijasida yo‘lning qatnov qismi qayta tashkil etilib, endi u sakkizta yo‘lakni o‘z ichiga oladi. Ulardan oltitasi yengil va boshqa avtotransport vositalari harakati uchun mo‘ljallangan, ikkitasi faqat avtobuslar uchun ajratilgan, yana ikkita chetki yo‘lak esa to‘xtash joylari uchun ajratilgan.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, ajratilgan yo‘laklarning joriy etilishi jamoat transporti tizimining ishida sezilarli yaxshilanishlarga olib keldi. Bu yo‘nalishdagi yo‘lovchi oqimi ikki baravardan ko‘proqqa - soatiga 2,5 mingdan 6 ming kishiga oshdi. Shu bilan birga, ko‘chaning umumiy o‘tkazuvchanlik qobiliyati sutkasiga 40 ming avtomobilgacha ko‘tarildi, transport oqimining o‘rtacha tezligi esa 23 km/soatdan 30 km/soatgacha oshdi. Rasmiy xabarda, shuningdek, rekonstruksiya qilingan hududda yo‘l-transport hodisalari soni sezilarli darajada kamaygani ta’kidlangan.
Bir kun avval Prezident Shavkat Mirziyoyev yangilangan ko‘chani shaxsan ko‘zdan kechirdi. Davlat rahbari bajarilgan ishlar natijalarini amalda baholash uchun yangi ajratilgan yo‘lak bo‘ylab avtobusda yurdi. Tashrif chog‘ida unga poytaxt transport infratuzilmasini yanada rivojlantirish rejalari taqdim etildi. Xususan, BRT (Bus Rapid Transit) tizimi bo‘yicha ajratilgan yo‘laklar tarmog‘ini kengaytirish va Toshkent shahrining o‘zida ham, uning shahar atrofi hududlarida ham yangi transport-almashinuv bog‘lamalarini shakllantirish haqida so‘z bordi.
Ko‘zdan kechirish yakunlari bo‘yicha Prezident mas’ul shaxslarga fuqarolar uchun jamoat transportining qulayligi va ochiqligini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar kompleksini ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Transport tirbandliklarini kamaytirish va poytaxt hamda qurilayotgan Yangi Toshkent shahri o‘rtasida samarali logistik aloqani yaratish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu keng ko‘lamli loyiha zamonaviy shahar aglomeratsiyasini yaratishni nazarda tutadi va uni mavjud transport tarmog‘iga integratsiya qilish ustuvor vazifalardan biridir.
Shota Rustaveli ko‘chasida elementlari joriy etilgan tezyurar avtobus tashish tizimi (BRT) birinchi marta 1974 yilda Braziliyaning Kuritiba shahrida ishga tushirilgan va o‘shandan beri butun dunyoda shahar jamoat transportini yaxshilash uchun ommabop modelga aylangan.

Реконструкция улицы Шота Руставели обошлась в $19,2 млн
В столице завершился один из наиболее обсуждаемых инфраструктурных проектов последних лет – реконструкция улицы Шота Руставели, ключевой транспортной артерии города. Согласно официальным данным, обнародованным пресс-службой президента, общая стоимость работ по созданию выделенных полос для общественного транспорта составила 19,2 миллиона долларов. Эта сумма существенно отличается от ранее распространявшихся в блогосфере оценок, достигавших почти 200 миллионов долларов.
Модернизация затронула почти семикилометровый участок магистрали от улицы Мирабад до улицы Чоштепа. В результате проведенных работ проезжая часть была реорганизована и теперь включает в себя восемь полос. Из них шесть предназначены для движения легкового и прочего автотранспорта, две выделены исключительно для автобусов, а еще две крайние полосы отведены под парковочные места.
Внедрение выделенных полос, по предварительным оценкам, уже привело к значительным улучшениям в работе системы общественного транспорта. Пассажиропоток на данном направлении увеличился более чем в два раза – с 2,5 тысяч до 6 тысяч человек в час. Одновременно с этим общая пропускная способность улицы возросла до 40 тысяч автомобилей в сутки, а средняя скорость транспортного потока повысилась с 23 до 30 км/ч. В официальном сообщении также подчеркивается заметное снижение количества дорожно-транспортных происшествий на реконструированном участке.
Накануне президент Шавкат Мирзиёев лично проинспектировал обновленную улицу. Глава государства совершил поездку на автобусе по новой выделенной полосе, чтобы на практике оценить результаты проделанной работы. В ходе визита ему были представлены дальнейшие планы по развитию транспортной инфраструктуры столицы. В частности, речь шла о расширении сети выделенных полос по системе BRT (Bus Rapid Transit) и формировании новых транспортно-пересадочных узлов как в самом Ташкенте, так и в его пригородной зоне.
По итогам осмотра президент дал поручения ответственным лицам разработать и реализовать комплекс мер, направленных на повышение комфорта и доступности общественного транспорта для граждан. Отдельное внимание было уделено необходимости сокращения транспортных заторов и созданию эффективной логистической связи между столицей и строящимся городом Новый Ташкент. Этот масштабный проект предполагает создание современной городской агломерации, и его интеграция в существующую транспортную сеть является одной из приоритетных задач.
Система скоростных автобусных перевозок (BRT), элементы которой внедрены на улице Шота Руставели, впервые была запущена в городе Куритиба, Бразилия, в 1974 году и с тех пор стала популярной моделью для улучшения городского общественного транспорта по всему миру.
17 октября 2025 17:27
Сколько школ детсадов социалки закатали в асфальт .
2. Шнайдер
17 октября 2025 14:46
для такого грандиозного проекта, это не так дорого
3. Андрей Ака
17 октября 2025 09:38
Автобусы заменили экотрамваи , которые были раньше .Все новое ещё не забытое старое
17 октября 2025 07:46
Старый добрый трамвай так ездил при оккупантах... Вместо электровагона на рельсах теперь будет ездить электробусы и все великое достижение.
В Бразилии придумалимиш... 19 млн долларовмиш...
5. не важно
17 октября 2025 07:23
Стоять и ждать автобуса под палящим солнцем с асфальтным покрытием?! Ну молодцы, чё... таксисты, ваш выход!
6. Правда
16 октября 2025 23:24
Об остановках под палящим солнцем никто не подумал ? Да и мачты освещения какие-то некрасивые и опасно расположены .
16 октября 2025 20:48
Когда все автобусы которые ходили по шотке запустите? Или остальные теперь так и будут обходными дорогами ездить чтобы образцовопоказательным 3 маршрутам не мешать?