Poytaxt ma’muriyati tezkor avtobus yo‘laklari (BRT) tarmog‘ini yaratish bo‘yicha ulkan loyihani amalga oshirishni jadallashtirmoqda. 2030-yilga kelib Toshkent transport tizimi o‘nta maxsus yo‘lak bilan to‘ldiriladi, bu esa hisob-kitoblarga ko‘ra, yo‘lovchi tashishni sezilarli darajada optimallashtirishi va yo‘lga sarflanadigan vaqtni qisqartirishi kerak.
Umumiy dastlabki qiymati 110 million dollarga baholanayotgan loyiha shahar transport infratuzilmasini modernizatsiya qilishning asosiy elementlaridan biriga aylanishi ko‘zda tutilgan. BRT tizimining joriy etilishi shahar markaziga borish uchun o‘rtacha vaqtni hozirgi 45 daqiqadan 25 daqiqagacha qisqartirishi kutilmoqda.
Ushbu yo‘nalishning rivojlanishiga Shavkat Mirziyoyevning yaqinda amalga oshirgan tashrifi turtki bo‘ldi. U Shota Rustaveli ko‘chasidagi birinchi shunday yo‘lakni shaxsan sinovdan o‘tkazib, maxsus ajratilgan yo‘lak bo‘ylab avtobusda harakatlandi. Shundan so‘ng, unga tezkor yo‘laklar tarmog‘ini yanada kengaytirish bo‘yicha batafsil rejalar taqdim etildi.
Loyiha poytaxtning asosiy transport arteriyalari bo‘ylab o‘tadigan yana to‘qqizta BRT liniyasini yaratishni nazarda tutadi. Maxsus yo‘laklarni tashkil etish rejalashtirilgan ko‘chalar ro‘yxatiga quyidagilar kiritilgan:
- Shahrisabz ko‘chasi: Mirobod ko‘chasidan Amir Temur shoh ko‘chasigacha.
- Amir Temur shoh ko‘chasi: Shahrisabz ko‘chasidan Yunusobod halqa yo‘li hududidagi Rixsili ko‘chasigacha.
- Yangi Sergeli ko‘chasi.
- Maxtumquli ko‘chasi: Sodiq Azimov ko‘chasidan Mirzo Ulug‘bek ko‘chasigacha bo‘lgan qismida.
- Mirzo Ulug‘bek, Feruza va Yuzrabot ko‘chalari: Maxtumquli ko‘chasidan TTZ turar-joy massivigacha.
- Lutfiy va Muqimiy ko‘chalari: Kichik halqa avtomobil yo‘lidan Shota Rustaveli ko‘chasigacha.
- Nurafshon ko‘chasi: Oqtepa hududidagi Muqimiy ko‘chasidan "Tinchlik" metro bekati yaqinidagi Beruniy shoh ko‘chasigacha.
- Qoratosh va Ko‘kcha Darvoza ko‘chalari: Xalqlar do‘stligi maydonidan Ko‘kcha masjidi joylashgan Beshqayrag‘och ko‘chasigacha.
- Kichik halqa avtomobil yo‘li va Parkent ko‘chasi: Janubiy vokzaldan Maxtumquli va Temur Malik ko‘chalari kesishmasidagi uch pog‘onali transport yechimigacha.
Ushbu tashabbus jamoat transportining jozibadorligini oshirish va yo‘llardagi tirbandlikni kamaytirishga qaratilgan barqaror shahar mobilligini rivojlantirish bo‘yicha kengroq strategiyaning bir qismidir. Avtobuslar uchun maxsus yo‘laklar yaratish, jahon tajribasi ko‘rsatganidek, tirbandliklarga qarshi kurashish va megapolislarda ekologik vaziyatni yaxshilash uchun samarali chora hisoblanadi.

От Шота Руставели до ТТЗ: Детальный план развития BRT в Ташкенте
Столичная администрация форсирует реализацию амбициозного проекта по созданию сети скоростных автобусных коридоров (BRT). К 2030 году транспортную систему Ташкента пополнят десять выделенных полос, что, по расчетам, должно значительно оптимизировать пассажирские перевозки и сократить время в пути.
Проект, общая предварительная стоимость которого оценивается в 110 миллионов долларов, призван стать одним из ключевых элементов модернизации городской транспортной инфраструктуры. Ожидается, что внедрение системы BRT позволит сократить среднее время поездки до центра города с нынешних 45 до 25 минут.
Импульс развитию этого направления придал недавний визит Шавката Мирзиёева, который лично протестировал первую такую линию на улице Шота Руставели, совершив поездку в автобусе по обособленной полосе. После этого ему были представлены детальные планы по дальнейшему расширению сети скоростных коридоров.
Проект предусматривает создание еще девяти линий BRT, которые пройдут по ключевым транспортным артериям столицы. В перечень улиц, где планируется организация выделенных полос, вошли:
- Улица Шахрисабз: от улицы Мирабад до проспекта Амира Темура.
- Проспект Амира Темура: от улицы Шахрисабз до улицы Рихсили в районе кольцевой развязки Юнусабада.
- Улица Янги Сергели.
- Улица Махтумкули: на отрезке от улицы Садыка Азимова до улицы Мирзо Улугбека.
- Улицы Мирзо Улугбека, Феруза и Юзработ: от улицы Махтумкули до жилого массива ТТЗ.
- Улицы Лутфи и Мукими: от Малой кольцевой автомобильной дороги до улицы Шота Руставели.
- Улица Нурафшан: от улицы Мукими в районе Актепа до проспекта Беруни, вблизи станции метро «Тинчлик».
- Улицы Караташ и Кукча Дарвоза: от площади Дружбы народов до улицы Бешкайрагач, где расположена мечеть Кукча.
- Малая кольцевая автодорога и улица Паркент: от Южного вокзала до пересечения улиц Махтумкули и Темура Малика у трехуровневой транспортной развязки.
Эта инициатива является частью более широкой стратегии по развитию устойчивой городской мобильности, направленной на повышение привлекательности общественного транспорта и снижение загруженности дорог. Создание выделенных полос для автобусов, как показывает мировой опыт, является эффективной мерой для борьбы с заторами и улучшения экологической обстановки в мегаполисах.