2021-yildan beri davom etgan tanaffusdan so‘ng Janubiy Koreya O‘zbekistondan kelgan mavsumiy ishchilar uchun o‘z eshiklarini qayta ochib, E-8 toifasidagi vizalarni berishni yangiladi. Bu ikki mamlakat rasmiylari o‘rtasida erishilgan kelishuvlar natijasida mumkin bo‘ldi. Kyonsan-namdo provinsiyasining uchta hududi - Miryan shahri, Xapchxon va Chxonnyan tumanlari - qishloq xo‘jaligi sohasida ishlash uchun O‘zbekiston fuqarolarini birinchi bo‘lib qabul qiladi.
Mehnat migratsiyasi sohasidagi hamkorlikni qayta tiklash to‘g‘risidagi kelishuv O‘zbekiston delegatsiyasining Kyonsan-namdo provinsiyasiga tashrifi yakunlari bo‘yicha imzolandi. Delegatsiyaga Migratsiya agentligi direktori Behzoд Musayev boshchilik qildi va u provinsiya gubernatori Pak Van-su bilan muzokaralar olib bordi. Tomonlar mavsumiy ishchi kuchini jalb qilish tafsilotlarini muhokama qildilar va tegishli memorandumni imzoladilar.
Ishga yollash dasturi Toshkent viloyati aholisiga mo‘ljallangan bo‘lib, "5+3" deb nomlangan model bo‘yicha sakkiz oylik muddatga hisoblangan. Joriy yilning oxirigacha dasturda ishtirok etuvchi tumanlar ma’muriyatlari mahalliy ish beruvchilarning ehtiyojlari va mavjud ish o‘rinlari sonini baholaydilar. Ushbu ma’lumotlar asosida taklif etiladigan ishchilar soni bo‘yicha kvotalar belgilanadi va nomzodlarga qo‘yiladigan aniq talablar shakllantiriladi.
Migratsiya agentligi vakillari O‘zbekiston fuqarolari tomonidan mehnat shartnomalari shartlariga va Janubiy Koreyaning migratsiya qonunchiligiga qat’iy rioya qilish muhimligini alohida ta’kidladilar. Viza muddati tugagandan so‘ng o‘z vaqtida vatanga qaytish dasturning kelajakda kengaytirilishi yoki aksincha, to‘xtatilishiga ta’sir qiluvchi asosiy omil hisoblanadi.
E-8 vizalarini berishni qayta tiklash masalasi yuqori darajada muhokama qilindi. Sentyabr oyi oxirida O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va Janubiy Koreya Adliya vazirligi dasturni tiklash bo‘yicha prinsipial kelishuvga erishdilar. Shu bilan birga, Koreya tomoni har bir mintaqa uchun tashkiliy ishga qabul qilish dasturlarining aniq shartlarini ishlab chiqish zarurligini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, 2021-yilda O‘zbekistondan mavsumiy ishchilarni jalb qilish bo‘yicha avvalgi tajriba sinov tariqasida o‘tkazilgan edi. O‘shanda Janubiy Koreyaga 420 kishi borgan. Biroq, ba’zi ishchilarning shartnoma muddati tugaganidan keyin vatanga qaytmaganligi sababli dastur to‘xtatilgan edi.
Janubiy Koreya aholisining tez qarishi va yoshlarning shaharlarga ko‘chib ketishi tufayli qishloq xo‘jaligida jiddiy ishchi kuchi tanqisligini boshdan kechirmoqda. Xorijiy mavsumiy ishchilarni jalb qilish dasturlari ushbu muammoni hal qilishga qaratilgan choralardan biridir.

Южная Корея возобновляет наем работников из Узбекистана
После перерыва, длившегося с 2021 года, Южная Корея вновь открывает двери для сезонных рабочих из Узбекистана, возобновляя выдачу виз категории E-8. Это стало возможным благодаря достигнутым договоренностям между властями двух стран. Три района провинции Кёнсан-намдо - город Мирян, уезды Хапчон и Чхоннян - станут первыми, кто примет узбекистанских граждан для работы в сельскохозяйственном секторе.
Соглашение о возобновлении сотрудничества в сфере трудовой миграции было подписано по итогам визита узбекистанской делегации в провинцию Кёнсан-намдо. Делегацию возглавлял директор Агентства по миграции Бехзод Мусаев, который провел переговоры с губернатором провинции Пак Ван-су. Стороны обсудили детали привлечения сезонной рабочей силы и подписали соответствующий меморандум.
Программа найма будет ориентирована на жителей Ташкентской области и рассчитана на восьмимесячный период по так называемой модели «5+3». До конца текущего года администрации участвующих в программе районов проведут оценку потребностей местных работодателей и количества доступных рабочих мест. На основании этих данных будут определены квоты на количество приглашаемых работников и сформулированы конкретные требования к кандидатам.
Представители Агентства по миграции особо подчеркнули важность строгого соблюдения условий трудовых контрактов и миграционного законодательства Южной Кореи со стороны узбекских граждан. Своевременное возвращение на родину по окончании срока действия визы является ключевым фактором, от которого будет зависеть дальнейшее расширение или, наоборот, сворачивание программы.
Вопрос возобновления выдачи виз E-8 обсуждался на высоком уровне. В конце сентября Министерство иностранных дел Узбекистана и Министерство юстиции Южной Кореи достигли принципиальной договоренности о восстановлении программы. При этом корейская сторона настояла на необходимости разработки конкретных условий программ организованного набора для каждого региона.
Напомним, что предыдущий опыт привлечения сезонных рабочих из Узбекистана в 2021 году носил пилотный характер. Тогда в Южную Корею выехало 420 человек. Однако программа была приостановлена из-за случаев невозвращения некоторых работников на родину после истечения срока контракта.
Южная Корея испытывает значительную нехватку рабочей силы в сельском хозяйстве из-за быстрого старения населения и оттока молодежи в города. Программы привлечения сезонных иностранных рабочих являются одной из мер, направленных на решение этой проблемы.
1. Улугбек Киргизстан город Ош
20 октября 2025 09:12
Зачем южной Кореи работать лучше у себя работай что тебе Миллон долларов США нужный
17 октября 2025 11:45
Да и сейчас не захотят возвращаться обратно выехавшие)). Постараются всякими способами остаться там навсегда.