Markaziy Osiyo orqali yangi savdo yo‘li ishga tushirildi
To‘rtta Markaziy Osiyo davlati Xitoy bilan hamkorlikda yangi xalqaro multimodal yuk tashish yo‘nalishini ishga tushirdi. Loyihaning boshlanishini bildiruvchi tantanali marosim 15-oktabr kuni Qashg‘arda bo‘lib o‘tdi va u yerdan tovarlarning birinchi partiyasi Xitoy-Qirg‘iziston chegarasi tomon yo‘l oldi. Bu qadam mintaqa transport infratuzilmasini rivojlantirish va savdo aloqalarini mustahkamlashda muhim bosqich sifatida baholanmoqda.
Yoritish uskunalari, mexanik buyumlar va xalq iste’moli mollari ortilgan yettita yuk mashinasi Qashg‘ardan chiqib, yangi yo‘lak bo‘ylab o‘z yo‘lini boshladi. Loyihaga ko‘ra, yuklarni butun marshrut bo‘ylab yetkazib berish muddati to‘qqiz kunni tashkil etadi. Transport vositalarining O‘zbekiston hududiga 21-oktabrda yetib kelishi, Turkmanistondagi so‘nggi manzilga esa 24-oktabrda yetib borishi kutilmoqda.
Yo‘nalish bir nechta transport turlarini o‘z ichiga olgan murakkab logistika zanjiridan iborat. Dastlab tovarlar Xitoyning Sian va Chendu kabi yirik sanoat markazlaridan Qashg‘argacha temir yo‘l orqali yetkaziladi. Keyin avtotransport Qirg‘iziston orqali O‘sh shahriga boradi va u yerda mahsulotlar yana temir yo‘l tarkiblariga ortiladi. Yukning asosiy qismi uchun oxirgi manzil Kaspiy dengizidagi Turkmanboshi porti bo‘ladi.
Yangi yo‘lakning muhim xususiyati uning keyingi tarmoqlanishidir. Turkmanboshidan yuklarning bir qismi dengiz yo‘li bilan Kaspiy orqali Ozarbayjonga jo‘natiladi, bu esa Janubiy Kavkaz mamlakatlari bozorlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqish imkonini beradi.
Ushbu yo‘nalishning ishga tushirilishi Xitoy, Markaziy Osiyo va Yevropa o‘rtasidagi transport oqimlarini diversifikatsiya qilishga qaratilgan strategik muhim qarordir. U, shuningdek, "O‘rta yo‘lak" deb ataladigan tranzit salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha kengroq strategiyaga integratsiya qilingan.
XXR Transport vazirligi transport xizmatlari departamenti rahbari Say Tuanzse ta’kidlaganidek, yo‘lak nafaqat Yevropa bozorlariga, balki Janubiy Osiyo va Yaqin Sharqning istiqbolli bozorlariga chiqish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu loyiha "Bir kamar, bir yo‘l" global tashabbusini amalga oshirishga yordam beradi va ishtirokchi mamlakatlar o‘rtasidagi yuk tashish hajmining o‘sishini rag‘batlantiradi.
Shuni ta’kidlash kerakki, mintaqada multimodal tashuvlarni rivojlantirish jadal sur’atlar bilan bormoqda. Masalan, sentabr oyida "O‘ztemiryo‘lkonteyner" aksiyadorlik jamiyati Gansu International Logistics Group bilan hamkorlikda O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Xitoyni bog‘laydigan yo‘nalishni ishga tushirib, Lanchjou shahriga tarkib jo‘natgan edi.
"O‘rta yo‘lak" (Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishi) Rossiya hududidan o‘tuvchi an’anaviy shimoliy yo‘nalishlarga alternativa bo‘lib, uning rivojlanishi so‘nggi geosiyosiy o‘zgarishlar fonida ayniqsa dolzarb bo‘lib qoldi.

Новый торговый путь через Центральную Азию запущен
Четыре центральноазиатские страны совместно с Китаем инициировали запуск нового международного мультимодального маршрута грузоперевозок. Торжественная церемония, ознаменовавшая старт проекта, состоялась в Кашгаре 15 октября, откуда первая партия товаров направилась к китайско-кыргызской границе. Этот шаг рассматривается как важный этап в развитии транспортной инфраструктуры региона и укреплении торговых связей.
Семь грузовиков, перевозящих осветительное оборудование, механические изделия и товары народного потребления, покинули Кашгар, начав свой путь по новому коридору. Проектный срок доставки грузов по всему маршруту составляет девять дней. Ожидается, что транспортные средства прибудут на территорию Узбекистана 21 октября, а конечной точки в Туркменистане достигнут 24 октября.
Маршрут является сложной логистической цепочкой, сочетающей несколько видов транспорта. Изначально товары доставляются по железной дороге из крупных промышленных центров Китая, таких как Сиань и Чэнду, в Кашгар. Далее автотранспорт следует через Кыргызстан до города Ош, где продукция вновь перегружается на железнодорожные составы. Конечным пунктом для основной части груза станет порт Туркменбаши на Каспийском море.
Важной особенностью нового коридора является его дальнейшее разветвление. Из Туркменбаши часть грузов будет отправлена морским путем через Каспий в Азербайджан, что открывает прямой доступ к рынкам стран Южного Кавказа.
Запуск данного маршрута является стратегически важным решением, направленным на диверсификацию транспортных потоков между Китаем, Центральной Азией и Европой. Он также интегрирован в более широкую стратегию развития транзитного потенциала так называемого «Среднего коридора».
Цай Туаньцзе, глава департамента транспортных услуг Министерства транспорта КНР, отметил, что коридор создаст новые возможности для выхода не только на европейские рынки, но и на перспективные рынки Южной Азии и Ближнего Востока. По его словам, этот проект способствует реализации глобальной инициативы «Пояс и путь» и стимулирует рост объемов грузоперевозок между странами-участницами.
Следует отметить, что развитие мультимодальных перевозок в регионе набирает обороты. Так, в сентябре акционерное общество «Узтемирйулконтейнер» в партнерстве с Gansu International Logistics Group уже запустило маршрут, соединяющий Узбекистан, Кыргызстан и Китай, с отправкой состава в город Ланьчжоу.
«Средний коридор» (Транскаспийский международный транспортный маршрут) представляет собой альтернативу традиционным северным маршрутам, проходящим через территорию России, и его развитие стало особенно актуальным в свете последних геополитических изменений.
19 октября 2025 10:41
С одной стороны хорошо но с другой стороны опасно. Хорошо что за транш будут бабки капать но опасно что у нас производство станет нерентабельным и приведет к банкротству многих производственных предприятий.
18 октября 2025 14:13
👩‍🚒🌏 Наше взаимодействие укрепляется, и это радует. Пока будем держаться вместе все на постсоветском пространстве, и в том числе - близлежащие территории, то всё будет нормально, никто носа не сунет, как говорит Батька, Президент Беларуси. Конечно, такое взаимобратство особенно актуально на фоне острой глобальной геополитики. И не надо вякать про " нам не нужно , пусть уходят вон." , вы и идите лесом, кто против сотрудничества .Мы укрепляется друг с другом, и это отлично! 👌 👍Adele Activiste eternelle. 🌿🌏
3. Ильхом это ципсошник чубатый
17 октября 2025 22:00
Грузовики на китайских батарейках или на горючке из России?
4. Vatnik
17 октября 2025 21:52
Среднему коридору быть!
17 октября 2025 20:12
Ура! Все страны-участники - молодцы!
17 октября 2025 18:40
А помоему ничего нового нет , но наши видимо очередной транш освоили . Стройка и деньги как вода в сухую землю .