KFC O‘zbekiston umumiy ovqatlanish sohasidagi asosiy soliq to‘lovchi taxtidan Evos’ni ag‘dardi
O‘zbekistonning umumiy ovqatlanish sektori fiskal tushumlarning ishonchli o‘sishini va bozorda tarkibiy o‘zgarishlarni namoyish etmoqda. Davlat soliq qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-avgust oylari davomida soha korxonalari byudjetga qariyb 1,1 trln so‘m soliq to‘lagan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 29% ga ko‘p bo‘lib, sektor iqtisodiyotining jadal rivojlanayotgani va "oqalashayotganidan" dalolat beradi.
Soliq ajratmalarining kuzatilgan o‘sishi tovar aylanmasining sezilarli darajada oshishi bilan mustahkamlangan bo‘lib, u sakkiz oy ichida 12,78 trln so‘mga yetib, 2024-yilga nisbatan 36,4% o‘sishni ko‘rsatdi. Shunisi e’tiborga loyiqki, bu ijobiy dinamika soliq imtiyozlari hajmining 21,5% ga qisqarishi fonida ro‘y bermoqda. Imtiyozlarga bog‘liqlikning kamayishi o‘sish fiskal yengilliklar hisobiga emas, balki qonuniy savdolar hajmining real ortishi va soliq intizomining yaxshilanishi evaziga ta’minlanganini ko‘rsatadi. Sohada faoliyat yuritayotgan yuridik shaxslarning umumiy soni ham biroz o‘sib - 3,7% ga, 20 163 ta kompaniyaga yetdi.
Fiskal bazani mustahkamlashda bozorning eng yirik ishtirokchilari alohida rol o‘ynamoqda. Sohaning yigirmata yetakchi kompaniyasi umumiy soliq tushumlaridagi o‘z ulushini 17,1% dan 19,4% gacha oshirdi. Ushbu korxonalar jami 213,3 mlrd so‘m soliq to‘lagan, bu o‘tgan yilgiga nisbatan 46,8% ga ko‘pdir. Ularning tovar aylanmasi ham oldindan o‘sishni namoyish etib, 38% ga oshdi va 2,87 trln so‘mga yetdi. Bu bozorning konsolidatsiyalashuv tendensiyasini ta’kidlaydi, bunda yirik tarmoq o‘yinchilari o‘sishning asosiy drayverlariga aylanmoqda.
Bozor yetakchilari tomonidan to‘langan soliqlar tarkibining tahlili shuni ko‘rsatadiki, o‘sishning asosiy manbalari qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) va jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i (JShODS) bo‘lgan. QQS bo‘yicha tushumlar 44,8% ga o‘sib, 88,9 mlrd so‘mni, JShODS bo‘yicha esa - 31,3% ga o‘sib, 59,1 mlrd so‘mni tashkil etdi. Ijtimoiy soliqning joriy etilishi ham muhim omil bo‘lib, u byudjetga 26,0 mlrd so‘m keltirdi. Ushbu tarkib rasmiy ishga joylashtirilgan xodimlar sonining ortishi, naqd pulsiz hisob-kitoblarning ko‘payishi va franchayzing tarmoqlarining faollashuvidan dalolat beradi.
2025-yilning dastlabki sakkiz oyidagi muhim voqealardan biri eng yirik soliq to‘lovchilar reytingida yetakchining o‘zgarishi bo‘ldi. Birinchi o‘rinni KFC brendini taqdim etuvchi International Foodchain kompaniyasi 62,4 mlrd so‘mlik soliq to‘lovlari hajmi bilan egalladi. Avvalgi yetakchi, Mak Food Servis (Evos tarmog‘i) esa 43,9 mlrd so‘m to‘lab, ikkinchi o‘ringa tushdi.
Sohada raqobat kuchaymoqda, buni top-20 tarkibining yangilanishi ham tasdiqlaydi. Yetakchilar qatoriga FeedUp Eco, Bellissimo Pizza International, The Choyxona Group, Dodo Pizza Tashkent, Real Business Trade va Sam Agro Star kabi kompaniyalar kirdi. Shu bilan birga, yuqori ligadan Euro Asia Lider Service, Good Food Catering va Sedmoe Nebo chiqib ketdi, bu esa umumiy ovqatlanish bozoridagi yuqori dinamika va tarkibiy o‘zgarishlardan dalolat beradi.
An’anaviy o‘zbek taomi - palov UNESCOning Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi Reprezentativ ro‘yxatiga kiritilgan, bu nafaqat uning madaniy ahamiyatini ta’kidlaydi, balki mamlakatda gastronomik turizmni rivojlantirishga yordam berib, umumiy ovqatlanish sektori iqtisodiyotiga hissa qo‘shadi.

Узбекистанцы предпочли курочку вместо сочного лаваша
Сектор общественного питания Узбекистана демонстрирует уверенный рост фискальных поступлений и структурные изменения на рынке. По данным Государственного налогового комитета, за период с января по август 2025 года, предприятия отрасли перечислили в бюджет почти 1,1 трлн сумов налогов. Этот показатель на 29% превышает цифры за аналогичный период прошлого года, что свидетельствует о динамичном развитии и «обелении» экономики сектора.
Наблюдаемый рост налоговых отчислений подкреплен значительным увеличением товарооборота, который за восемь месяцев достиг 12,78 трлн сумов, показав прирост в 36,4% по сравнению с 2024 годом. Примечательно, что эта позитивная динамика происходит на фоне сокращения объема налоговых льгот на 21,5%. Уменьшение зависимости от преференций указывает на то, что рост обеспечен не фискальными послаблениями, а реальным увеличением легальных продаж и повышением налоговой дисциплины. Общее число юридических лиц, занятых в сфере, также незначительно выросло – на 3,7%, достигнув 20 163 компаний.
Особую роль в укреплении фискальной базы играют крупнейшие участники рынка. Двадцать ведущих компаний отрасли нарастили свою долю в общих налоговых поступлениях с 17,1% до 19,4%. Совокупно эти предприятия уплатили 213,3 млрд сумов налогов, что на 46,8% больше, чем годом ранее. Их товарооборот также продемонстрировал опережающий рост, увеличившись на 38% и достигнув 2,87 трлн сумов. Это подчеркивает тенденцию к консолидации рынка, где крупные сетевые игроки становятся основными драйверами роста.
Анализ структуры налогов, уплаченных лидерами рынка, показывает, что ключевыми источниками роста стали налог на добавленную стоимость (НДС) и налог на доходы физических лиц (НДФЛ). Поступления по НДС выросли на 44,8% до 88,9 млрд сумов, а по НДФЛ – на 31,3% до 59,1 млрд сумов. Существенным фактором стало и введение социального налога, который принес в бюджет 26,0 млрд сумов. Эта структура свидетельствует об увеличении числа официально трудоустроенных работников, росте безналичных расчетов и активизации франчайзинговых сетей.
Знаковым событием первых восьми месяцев 2025 года стала смена лидера в рейтинге крупнейших налогоплательщиков. Первую строчку заняла компания International Foodchain, представляющая бренд KFC, с объемом налоговых выплат в 62,4 млрд сумов. Прежний лидер, Mak Food Servis (сеть Evos), сместился на второе место, уплатив 43,9 млрд сумов.
Конкуренция в отрасли усиливается, что подтверждается обновлением состава топ-20. В число лидеров вошли такие компании, как FeedUp Eco, Bellissimo Pizza International, The Choyxona Group, Dodo Pizza Tashkent, Real Business Trade и Sam Agro Star. Одновременно с этим, из высшей лиги выбыли Euro Asia Lider Service, Good Food Catering и Sedmoe Nebo, что говорит о высокой динамике и структурных изменениях на рынке общественного питания.
Традиционное узбекское блюдо плов включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО, что не только подчеркивает его культурную значимость, но и способствует развитию гастрономического туризма в стране, внося вклад в экономику сектора общественного питания.
1. Не важно
24 октября 2025 08:41
А мы с семьёй бойкотировали KFC. Не собираюсь платить за поддержку геноцид
2. Сардор
21 октября 2025 14:04
Неправильно было составлен рейтинг
Первый места Ок тепа
Потом kfc а потом евос
3. Саня
20 октября 2025 21:52
Странно.ничего из KFC вкусным моей семье не показалось.
4. Бадабум
20 октября 2025 14:48
Я лучше самсу с пловом есть буду. Чем деньги на это нечто потрачу.
20 октября 2025 18:31
Бадабум,
Самса узбекская очень вкусная раньше была. Я удивляюсь, почему у нас в Швейцарии нет узбекских ресторанов и кухни? Я уверена, что многие бы полюбили узбекскую кухню. Уж лучше, чем здесь китайцы, турки, индусы свою кухню открыли. Нет только русской и узбекском. Очень жаль.
20 октября 2025 12:05
Евреи тоже любят курочку..
20 октября 2025 15:12
И мы армяне тоже 💕 курочку в лаваше🗿
20 октября 2025 18:28
Я помню в Ташкенте, лет 20 назад, армяне в домах у себя ресторан держали и так вкусно мясо с овощами готовили. Мммм.... И у грузин тоже вкусный шашлык. Раньше так все дружно жили а сейчас многие ненавидят друг друга. А в Ташкенте есть ещё эти домашние рестораны? Я если прилечу, хочу сходить туда.