Namanganda 2,25 mlrd so‘mlik kriptovalyutalarning noqonuniy aylanmasi faoliyatiga chek qo‘yildi
Namangan viloyatida kripto-aktivlar bilan juda katta miqdordagi noqonuniy operatsiyalarni amalga oshirgan ikki shaxs faoliyatiga chek qo‘yildi. Viloyat IIB matbuot xizmati taqdim etgan ma’lumotga ko‘ra, noqonuniy bitimlarning umumiy summasi 2,2 milliard so‘mdan oshgan.
Ish figurantlaridan biri Kosonsoy tumanida yashovchi 24 yoshli fuqaro bo‘ldi. Tergov materiallariga ko‘ra, ushbu fuqaro joriy yilning 2 martidan 19 mayiga qadar raqamli valyutalar bilan 35 ta tranzaksiya o‘tkazgan. Tegishli litsenziyasiz amalga oshirilgan bu operatsiyalarning umumiy summasi 542 million so‘mni tashkil etgan. U o‘z faoliyati uchun asosiy platforma sifatida xalqaro Binance kriptovalyuta birjasidan foydalangan. Tezkor tadbirlar davomida ushlangan shaxsdan iPhone 11 mobil telefoni ashyoviy dalil sifatida olib qo‘yildi.
Shu bilan birga, o‘sha reyd doirasida noqonuniy bozorning yana bir ishtirokchisi, Norin tumanida yashovchi fuqaro aniqlandi. Uning faoliyati 2024 yilning 20 mayidan 29 noyabriga qadar bo‘lgan davrni o‘z ichiga olgani aniqlangan. Bu vaqt ichida u ham kripto-aktivlar bilan 35 ta noqonuniy bitimni amalga oshirgan, biroq ancha yirikroq summada - 1,71 milliard so‘mga. Operatsiyalarni amalga oshirish vositasi sifatida Poco F3 smartfonidan foydalanilgan va u huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan olib qo‘yildi.
Har ikki qo‘lga olingan shaxsga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Ularga Jinoyat kodeksining 278-8-moddasi 3-qismining "a" bandiga muvofiq, kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi qonunchilikni juda katta miqdorda buzish aybi qo‘yilmoqda. Hozirgi vaqtda barcha holatlarni aniqlash bo‘yicha tergov harakatlari olib borilmoqda.
Ushbu hibsga olishlar mamlakatda raqamli aktivlar bozorini tartibga solish bo‘yicha davom etayotgan ishlar fonida ro‘y bermoqda. Eslatib o‘tamiz, avvalroq Buxorolik 17 yoshli, shuningdek Binance’da operatsiyalar bilan shug‘ullangan "kripto-treyder"ga nisbatan jinoyat ishi tugatilgani haqida xabar berilgan edi. O‘shanda ish yopilgan va o‘smirdan olingan telefon qaytarib berilgan edi.
O‘zbekistonda 2018 yildan boshlab kripto-aktivlar aylanmasi legallashtirilgan, ammo xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar (kripto-birjalar, ayirboshlash shoxobchalari) sifatida faoliyat yuritish faqat Istiqbolli loyihalar milliy agentligidan litsenziya olgan O‘zbekiston rezidenti bo‘lgan yuridik shaxslarga mumkin. Jismoniy shaxslarga esa operatsiyalarni faqat milliy litsenziyalangan provayderlar orqali amalga oshirishga ruxsat etilgan.

В Намангане пресечена деятельность по незаконному обороту криптовалют на 2,25 млрд сумов
В Наманганской области была пресечена деятельность двух лиц, занимавшихся незаконными операциями с криптоактивами в особо крупных размерах. Согласно информации, предоставленной пресс-службой УВД области, общая сумма нелегальных сделок превысила 2,2 миллиарда сумов.
Одним из фигурантов дела стал 24-летний житель Касансайского района. Согласно материалам следствия, в период со 2 марта по 19 мая 2025 года данный гражданин провел 35 транзакций с цифровыми валютами. Общая сумма этих операций, проведенных без соответствующей лицензии, достигла 542 миллионов сумов. В качестве основной платформы для своей деятельности он использовал международную криптовалютную биржу Binance. В ходе оперативных мероприятий у задержанного был изъят мобильный телефон iPhone 11, который приобщен к делу в качестве вещественного доказательства.
Параллельно в рамках того же рейда был установлен еще один участник нелегального рынка, житель Нарынского района. Его деятельность, как было установлено, охватывала период с 20 мая по 29 ноября 2024 года. За это время им также было проведено 35 незаконных сделок с криптоактивами на значительно более крупную сумму - 1,71 миллиарда сумов. В качестве инструмента для совершения операций использовался смартфон Poco F3, который был изъят правоохранителями.
В отношении обоих задержанных возбуждены уголовные дела. Им инкриминируется нарушение законодательства в сфере оборота криптоактивов, совершённое в особо крупном размере, что соответствует пункту «а» части 3 статьи 278-8 Уголовного кодекса. В настоящее время проводятся следственные действия для выяснения всех обстоятельств.
Данные задержания происходят на фоне продолжающейся в стране работы по регулированию рынка цифровых активов. Стоит напомнить, что ранее сообщалось о прекращении уголовного дела в отношении 17-летнего «криптотрейдера» из Бухары, который также занимался операциями на Binance. Тогда дело было закрыто, а изъятый у подростка телефон возвращен.
В Узбекистане с 2018 года легализован оборот крипто-активов, однако осуществлять деятельность в качестве провайдеров услуг (крипто-биржи, обменники) могут только юридические лица - резиденты Узбекистана, получившие лицензию Национального агентства перспективных проектов. Физическим лицам разрешено проводить операции только через национальных лицензированных провайдеров.