Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi huzuridagi maxsus komissiya "Termiztransportxizmat" transport korxonasini yo‘lovchilarni tashishdan ortiqcha olingan pul mablag‘larini qayta hisob-kitob qilishga majbur qildi. Termiz shahar avtobus yo‘nalishlari tarmog‘iga xizmat ko‘rsatuvchi kompaniya joriy yilning may oyida 19 kun davomida asossiz ravishda yo‘l haqi uchun 3000 so‘m undirgan, holbuki tasdiqlangan tarif 2000 so‘mni tashkil etadi.
Tashuvchi faoliyatini tekshirish shu yil bahorda bir fuqaroning yo‘l haqi narxi rasmiy tariflarga mos kelmasligiga e’tibor qaratgan shikoyatidan so‘ng boshlangan. Keyinchalik Qo‘mitaning Surxondaryo viloyati boshqarmasi va viloyat transport inspeksiyasi tomonidan hamkorlikda o‘tkazilgan tekshiruv murojaatda keltirilgan dalillarni to‘liq tasdiqladi.
Tekshiruv davomida aniqlanishicha, 1-maydan 19-maygacha bo‘lgan davrda "Termiztransportxizmat" kompaniyasi taxminan 364 560 nafar yo‘lovchiga transport xizmatini ko‘rsatgan. Yo‘l haqini 1000 so‘mga oshirish orqali korxona asossiz daromad olgan, bu esa idora hisob-kitoblariga ko‘ra, 364,56 million so‘mni tashkil etgan. Ushbu ma’lumotlar asosida ish qo‘zg‘atilib, uning natijasida noqonuniy olingan mablag‘larni iste’molchilarga qaytarish to‘g‘risida ko‘rsatma berildi.
Bu holat monopoliyaga qarshi organning transport sohasida iste’molchilar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha faol ishining yagona namunasi emas. Sentyabr oyi boshida Raqobat qo‘mitasi "Hunarmand" kompaniyasiga nisbatan ham xuddi shunday qaror chiqarib, yo‘lovchilarga 710 million so‘mni qaytarish majburiyatini yuklagan edi. O‘sha tashuvchi faoliyatini tekshirish qo‘shimcha optsiyalar uchun pul to‘lashga majburlash, shuningdek, aslida ko‘rsatilmagan xizmatlar uchun haq undirish holatlarini aniqlagan.
O‘zbekistonda avtomatlashtirilgan yo‘l haqi to‘lash tizimi (AYHT) faol joriy etilmoqda. Tizim yo‘lovchilar uchun qulaylik yaratishdan tashqari, jamoat transporti sohasidagi moliyaviy oqimlarning shaffofligini ta’minlashga imkon beradi, bu esa alohida tashuvchilar tomonidan tariflarni asossiz oshirish imkoniyatini sezilarli darajada murakkablashtiradi.

Перевозчик в Термезе 19 дней незаконно обогащался за счет пассажиров
Специальная комиссия при Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей обязала транспортное предприятие «Termiztransportxizmat» произвести перерасчет денежных средств, излишне полученных от перевозки пассажиров. Компания, оперирующая сетью городских автобусных маршрутов в Термезе, на протяжении 19 дней в мае текущего года необоснованно взимала плату за проезд в размере 3000 сумов, в то время как утвержденный тариф составляет 2000 сумов.
Расследование деятельности перевозчика было инициировано после поступления жалобы от гражданина этой весной, который обратил внимание на несоответствие стоимости проезда официальным тарифам. Последующая проверка, организованная совместными усилиями Сурхандарьинского областного управления Комитета и региональной инспекции транспорта, полностью подтвердила изложенные в обращении факты.
В ходе разбирательства было установлено, что в период с 1 по 19 мая компания «Termiztransportxizmat» оказала услуги по перевозке приблизительно 364 560 пассажирам. Путем простого завышения стоимости проезда на 1000 сумов, предприятие получило необоснованный доход, который, по подсчетам ведомства, составил 364,56 миллиона сумов. На основании этих данных было возбуждено дело, итогом которого стало предписание о возврате незаконно полученных средств потребителям.
Данный случай является не единственным примером активной работы антимонопольного органа по защите прав потребителей в транспортной сфере. В начале сентября Комитет по конкуренции вынес аналогичное решение в отношении компании «Хунарманд», обязав ее вернуть пассажирам 710 миллионов сумов. Проверка деятельности того перевозчика выявила факты принуждения к оплате дополнительных опций, а также взимания платы за услуги, которые по факту не были оказаны.
В Узбекистане активно внедряется автоматизированная система оплаты проезда (АСОП). Помимо удобства для пассажиров, система позволяет обеспечить прозрачность финансовых потоков в сфере общественных перевозок, что значительно усложняет возможность необоснованного завышения тарифов отдельными перевозчиками.