DXX xodimlari boshqa huquq-tartibot idoralari bilan birgalikda maxsus rezkor tadbir o‘tkazdi. Tadbir davomida Toshkent viloyati Ohangaron tumanida joylashgan "Chinor" statsionar yo‘l harakati xavfsizligi postida Toshkentdan Andijonga ketayotgan "Cobalt" rusumli avtomashina to‘xtatilib, ko‘rikdan o‘tkazildi. Avtomashina haydovchisi 1988-yilda tug‘ilgan Andijonlik fuqaro bo‘lgan.
Tekshiruv davomida avtomashinada O‘sh shahrida yashovchi 1971-yilda tug‘ilgan Qirg‘iziston fuqarosi bo‘lganligi aniqlangan. Undan 4,9 kg gashish topilib, olingan. Qo‘lga olingan shaxsning ko‘rsatmasiga ko‘ra, u narkotik moddalarni Buxoro viloyati Buxoro tumanidagi dalalardan birida joylashgan yashirin omborxonadan olgan. Shuningdek, u yerda qo‘shimcha 45,52 kg gashish topilgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, narkotiklarning butun partiyasi O‘zbekistonga Afg‘onistondan boshqa shaxslar tomonidan olib kirilgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Kontrabanda" va "Giyovandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab qonunga xilof ravishda tayyorlash, olish, saqlash va boshqa harakatlar qilish, shuningdek ularni qonunga xilof ravishda o‘tkazish" moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Jinoyatchi 20 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.

Гражданин Кыргызстана перевозил крупную партию наркотиков по Узбекистану
Сотрудниками СГБ, совместно с сотрудниками других правоохранительных органов, было проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия на стационарном посту ДПС "Чинор", расположенном в Ахангаранском районе Ташкентской области, был остановлен и досмотрен автомобиль "Cobalt", следовавший по маршруту "Ташкент-Андижан". За рулём данного транспортного средства находился житель Андижана, 1988 года рождения.
При досмотре автомобиля выяснилось, что в автомобиле находился гражданин Кыргызстана, 1971 года рождения, проживающий в городе Ош. У него удалось выявить и изъять 4,9кг наркотического вещества "гашиш". Согласно показаниям задержанного выяснилось, что данные наркотические вещества им были взяты в тайнике, расположенном в поле на территории Бухарского района Бухарской области. Отмечается, что там удалось выявить ещё 45,52кг наркотического вещества гашиш. По предварительным данным, вся партия наркотических веществ была ввезена в Узбекистан из Афганистана другими лицами.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье "Контрабанда" и "Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Злоумышленнику грозит до 20 лет лишения свободы.