2021-yilda Afg‘onistondan 13 va 10 yoshli ikki aka-uka O‘zbekistonga qaytarilgani xabar qilingan edi. Ularning ota-onalari mojaro hududida vafot etgan. Qiyin vaziyatga qaramay, bolalarga katta yordam berildi va buvisi ularning ota-onalari sifatida harakat qildi. Ayol og‘ir yashash sharoiti va yashash joyi yo‘qligiga qaramay, ijtimoiy soha xodimlaridan yordam so‘rab, nafaqa olish uchun zarur hujjatlarni rasmiylashtirgan.
Bolalar endi to‘liq moslashib, jamiyatda o‘z o‘rnini topdilar. Ulardan biri muhandislik, ingliz tilini o‘rganish, sport bilan shug‘ullanishga qiziqsa, akasi rasm chizish va boks bilan shug‘ullanib, salmoqli yutuqlarga erishmoqda.
Qayd etilishicha, ayni paytda oilaga mahalla, qo‘ni-qo‘shnilar, ijtimoiy xizmatlar, oziq-ovqat, kiyim-kechak, ko‘mir kabi barcha zarur yordam ko‘rsatilmoqda. Bolalar, shuningdek, bepul sinflar va sport tadbirlari qatnashadilar.
Agentlikning qayd etishicha, bolalar o‘z oilalaridagi mehr va g‘amxo‘rlik, shuningdek, jamoatchilik ko‘magi tufayli normal hayotga qaytishga muvaffaq bo‘ldi. Oilani qo‘llab-quvvatlash Yevropa Ittifoqi va BMTning "Yevropa Ittifoqi va BMTning Markaziy Osiyo davlatlariga mojaro zonalaridan qaytgan fuqarolarini qo‘llab-quvvatlash" loyihasi orqali ham ko‘rsatiladi.

В Узбекистане рассказали историю двух детей, вывезенных из зоны конфликта в Афганистане
Сообщается, что в 2021 году из Афганистана в Узбекистан были возвращены два брата, которым сейчас уже 13 и 10 лет. Их родители погибли в зоне конфликта. Несмотря на тяжёлую ситуацию, детям была оказана значительная помощь, а родителей им заменила их бабушка. Несмотря на тяжёлые условия быта и нехватку жилой площади, женщина обратилась за помощью к социальным работникам, где ей были оформлены документы на получение пособия.
В настоящий момент дети полностью адаптировались и заняли своё место в обществе. Один из них увлекается инженерией, изучает английский язык и занимается спортом, а его брат занимается рисованием и боксом, добиваясь значительных успехов.
Отмечается. что в настоящий момент семья получает всю необходимую поддержку от махалли, соседей и социальных службе - продукты, одежду и уголь. Также дети бесплатно посещают кружки и секции.
В Агентстве отметили, что дети смогли вновь жить нормальной жизнью благодаря любви и заботе внутри семьи, а также помощи общества. Поддержка семьи также осуществляется в рамках проекта ЕС и ОНН "Поддержка ЕС и ООН государств Центральной Азии для их граждан, вернувшихся из зон конфликтов".