O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasida tashqi aloqalarga tajribali diplomat rahbarlik qiladi
O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasida kadrlar o‘zgarishi yuz berdi. Shavkat Mirziyoyevning 22-oktabrdagi farmoniga binoan Sardorbek Ulug‘bekovich Umurzoqov Tashqi aloqalar departamenti rahbari lavozimiga tayinlandi. Bu ma’lumotni davlat rahbari matbuot kotibi Sherzod Asadov tasdiqladi.
Ilgari Administratsiyada bosh inspektor lavozimida ishlab kelgan Sardorbek Umurzoqov bu muhim lavozimda Alisherbek Paygamovni almashtirdi. Paygamovning lavozimidan ketishining rasmiy sababi "boshqa ishga o‘tishi munosabati bilan" deb ko‘rsatilgan bo‘lib, uning yangi ish joyi haqida hozircha ma’lumot berilmagan.
Umurzoqovning tayinlanishi uning xalqaro munosabatlar sohasidagi katta tajribasini inobatga olganda muhim qadam hisoblanadi. U o‘n ikki yil davomida, 2006-yildan 2018-yilgacha, Tashqi ishlar vazirligi tizimida, shuningdek, O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalarida o‘z faoliyatini olib borgan. 2018-yilda u Prezident apparatiga ishga o‘tib, u yerda mamlakatning tashqi siyosiy yo‘nalishi bilan bog‘liq faoliyatini davom ettirgan.
Bu kadrlar qarori joriy yilning iyul oyida bo‘lib o‘tgan Prezident Administratsiyasining keng ko‘lamli qayta tashkil etilishidan so‘ng qabul qilindi. Davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish va optimallashtirishga qaratilgan islohotlar davomida takrorlovchi lavozimlarni bartaraf etish hisobiga 284 ta shtat birligi qisqartirilgan edi. O‘shanda yangi departamentlar tashkil etilib, prezident maslahatchilari lavozimlari joriy qilingan edi.
Ta’kidlash joizki, 2022-2023-yillarda Prezident Administratsiyasiga rahbarlik qilgan Sardor O‘ktamovich Umurzoqov hozirda prezidentning strategik rivojlanish masalalari bo‘yicha maslahatchisi lavozimida faoliyat yuritmoqda.

Внешними связями в Администрации Президента Узбекистана будет руководить опытный дипломат
В Администрации Президента Узбекистана произошли кадровые перестановки. Указом Шавката Мирзиёева от 22 октября на должность руководителя Департамента внешних связей назначен Сардорбек Улугбекович Умурзаков. Эту информацию подтвердил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Сардорбек Умурзаков, ранее занимавший пост главного инспектора в Администрации, сменил на этой ключевой должности Алишербека Пайгамова. Официальная причина ухода Пайгамова формулируется как «переход на другую работу», детали которой на данный момент не разглашаются.
Назначение Умурзакова является значимым шагом, учитывая его обширный опыт в сфере международных отношений. На протяжении двенадцати лет, с 2006 по 2018 год, он строил карьеру в системе Министерства иностранных дел, а также трудился в дипломатических представительствах Узбекистана за рубежом. В 2018 году он перешел на работу в аппарат президента, где продолжил деятельность, связанную с внешнеполитическим курсом страны.
Это кадровое решение следует за масштабной реорганизацией Администрации Президента, которая состоялась в июле текущего года. В ходе реформы, направленной на оптимизацию и повышение эффективности государственного управления, было сокращено 284 штатные единицы за счет устранения дублирующих должностей. Тогда же были учреждены новые департаменты и введены должности советников президента.
Следует отметить, что Сардор Уктамович Умурзаков, который возглавлял Администрацию Президента в период с 2022 по 2023 год, в настоящее время занимает пост советника президента по стратегическому развитию.