Qozog‘iston JCh-2026ga chiqish imkoniyatini yo‘qotdi
Qozog‘iston milliy futbol terma jamoasining 2026-yilgi Jahon chempionati final bosqichida ishtirok etish umidlari Shimoliy Makedoniya jamoasi bilan safarda o‘tkazilgan va durang natija bilan yakunlangan o‘yindan so‘ng butunlay so‘ndi. Saralash turniri doirasidagi uchrashuvda qayd etilgan 1:1 hisobi Qozog‘iston jamoasini guruhdan chiqish uchun nazariy imkoniyatlardan ham mahrum qildi.
Skopyedagi uchrashuvning borishi dastlab mehmonlar uchun optimistik tarzda kechayotgan edi. O‘yinning 54-daqiqasida yarim himoyachi Dinmuhamed Karaman chiroyli zarba bilan hisobni ochib, jamoa va muxlislarga kurashni davom ettirish uchun vaqtinchalik umid baxsh etdi. Biroq, ustunlikni saqlab qolishning iloji bo‘lmadi. Yigirma daqiqadan so‘ng, 74-daqiqada, Shimoliy Makedoniya terma jamoasi yarim himoyachisi Enis Bardi jarima zarbasidan yo‘llagan aniq to‘p bilan muvozanatni tikladi.
Ushbu natija J guruhidagi jamoalarning holatini mustahkamlab, Qozog‘iston uchun halokatli bo‘ldi. Belgiya terma jamoasi 14 ochko jam’g‘arib, turnir jadvalida peshqadamlik qilmoqda. Shimoliy Makedoniya 13 ochko bilan ikkinchi o‘rinni mustahkam egallab turibdi. Keyingi o‘rinda Uels 10 ochko bilan bormoqda. 7 ochkoga ega bo‘lgan Qozog‘iston terma jamoasi to‘rtinchi pog‘onada qolib, saralashning keyingi bosqichida ishtirok etish huquqini beruvchi ikkinchi o‘rindan yuqoriga ko‘tarilish uchun matematik imkoniyatini yo‘qotdi. Guruh jadvalini birorta ham ochko to‘play olmagan Lixtenshteyn terma jamoasi yakunlab turibdi.
Shunday qilib, Qozog‘iston jamoasi uchun saralash bosqichi asosiy maqsadga erishilmagan holda yakunlanadi. Bu yangilik, o‘z tarixida birinchi marta Jahon chempionatining final qismida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritgan O‘zbekiston terma jamoasining yaqindagi tarixiy muvaffaqiyati fonida alohida qarama-qarshilik bilan qabul qilinmoqda. Eslatib o‘tamiz, mundial 2026-yilning 11-iyunidan 19-iyuliga qadar AQSh, Meksika va Kanada maydonlarida bo‘lib o‘tadi.
2026-yilgi futbol bo‘yicha Jahon chempionati odatdagi 32 jamoa o‘rniga 48 jamoa ishtirok etadigan tarixdagi birinchi chempionat bo‘ladi, bu esa turnirdagi o‘yinlar sonini va mamlakatlar vakilligini sezilarli darajada oshiradi.

Казахстан потерял шансы на выход на ЧМ-2026 по футболу
Надежды национальной сборной Казахстана по футболу на участие в финальной стадии Чемпионата мира 2026 года были окончательно развеяны после выездного матча с командой Северной Македонии, завершившегося ничейным результатом. Итоговый счет 1:1 в матче отборочного турнира лишил казахстанскую команду даже теоретических шансов на выход из группы.
Ход встречи в Скопье складывался для гостей поначалу оптимистично. На 54-й минуте игры полузащитник Динмухамед Караман эффектным ударом открыл счет, подарив команде и болельщикам временную надежду на продолжение борьбы. Однако удержать преимущество не удалось. Спустя двадцать минут, на 74-й минуте, полузащитник сборной Северной Македонии Энис Барди восстановил равновесие точным ударом со штрафного.
Данный результат закрепил положение команд в группе J, сделав его для Казахстана фатальным. Сборная Бельгии, набрав 14 очков, возглавляет турнирную таблицу. Северная Македония с 13 очками прочно занимает вторую позицию. Далее следует Уэльс с 10 очками. Сборная Казахстана, имея в активе 7 очков, осталась на четвертой строчке и потеряла математическую возможность подняться выше второго места, дающего право на участие в следующем этапе отбора. Замыкает таблицу группы сборная Лихтенштейна, не набравшая ни одного очка.
Отборочный цикл для казахстанской команды завершится без достижения главной цели. Эта новость воспринимается с особым контрастом на фоне недавнего исторического успеха сборной Узбекистана, которая впервые в своей истории обеспечила себе участие в финальной части Чемпионата мира. Мундиаль, напомним, пройдет на полях США, Мексики и Канады в период с 11 июня по 19 июля 2026 года.
Чемпионат мира по футболу 2026 года станет первым в истории, в котором примут участие 48 команд вместо привычных 32, что значительно увеличит количество матчей и представительство стран на турнире.