Taniqli o‘zbekistonlik futbol mutaxassisi Alisher Nikimbayev sport doiralarida muhokamalarga sabab bo‘ldi. U Qozog‘istonning "Qayrat" klubining UEFA Chempionlar Ligasidagi kadrlar siyosati bilan O‘zbekiston chempioni "Nasaf"ning OFK Elita Chempionlar Ligasidagi ishtirokini qiyosladi.
Tahlil uchun Osiyo klublari musobaqalaridagi legionerlar bo‘yicha reglament muhokamasi sabab bo‘ldi. Nikimbayev o‘zining telegram-kanalida o‘quvchilardan birining Osiyo Futbol Konfederatsiyasi (OFK)ning amaldagi qoidalari Yaqin Sharq klublari manfaatlariga xizmat qiladi degan fikriga munosabat bildirdi. O‘quvchi "4+1" (har qanday mamlakatdan to‘rtta legioner va OFKga a’zo mamlakatdan bittasi) sxemasi bo‘yicha limitni qaytarishga chaqirgan edi.
Mutaxassis bunga qarshi dalil sifatida "Qayrat"ning yaqinda UEFA Chempionlar Ligasida Kiprning "Pafos" klubiga qarshi o‘yinidagi tarkibini misol qilib keltirdi. Ushbu uchrashuvda maydonga to‘rtta qozog‘istonlik futbolchi tushgan bo‘lsa, ularning raqiblarida atigi ikki nafar kiprlik o‘yinchi bor edi. "UEFA o‘z reglamentlarini qaysi arab klublari uchun yozishini aniqlash kerak", - deya kinoya bilan ta’kidladi Nikimbayev, Yevropa turnirlari ham xorijiy o‘yinchilar soni bo‘yicha qat’iy cheklovlar bilan ajralib turmasligini ta’kidlab.
Bu fikr O‘zbekistonning 2024-yilgi chempionining yaqindagi o‘yini fonida alohida ahamiyat kasb etadi. Qarshining "Nasaf" klubi OFK Elita Chempionlar Ligasi guruh bosqichi mehmondagi uchrashuvida Dubayning "Shabab Al-Ahli" klubiga 1:4 hisobida yirik mag‘lubiyatga uchradi. Bu mag‘lubiyat qarshiliklar uchun turnirdagi uch o‘yindagi uchinchisi bo‘ldi.
Ayni paytda, UEFA Chempionlar Ligasining umumiy bosqichi uchinchi turi doirasidagi "Qayrat" va "Pafos" o‘rtasidagi uchrashuv golsiz durang - 0:0 bilan yakunlandi. Turnirning ushbu bosqichida debyut qilayotgan Qozog‘iston klubi mahalliy tarbiyalanuvchilar ishtirokidagi muvozanatli tarkibni namoyish etib, ilk ochkosini qo‘lga kiritishga muvaffaq bo‘ldi.
Shunday qilib, Nikimbayevning taqqoslashi Markaziy Osiyo klublarining xalqaro maydondagi tarkibni to‘ldirish va raqobatbardoshlik masalalariga e’tiborni qaratadi va natijalarning legionerlar limitiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri bog‘liqligini shubha ostiga qo‘yadi.

Казахстанский «Кайрат» привели в пример узбекскому футболу
Известный узбекистанский футбольный специалист Алишер Никимбаев инициировал дискуссию в спортивных кругах, проведя параллель между кадровой политикой казахстанского «Кайрата» в Лиге чемпионов УЕФА и выступлениями чемпиона Узбекистана «Насафа» в Элитной Лиге чемпионов АФК.
Поводом для анализа послужило обсуждение регламента о легионерах в азиатских клубных турнирах. В своем телеграм-канале Никимбаев отреагировал на мнение одного из читателей, который выразил недовольство текущими правилами Азиатской футбольной конфедерации (АФК), предполагая, что они созданы в интересах клубов с Ближнего Востока. Читатель призывал к возвращению лимита по схеме «4+1» (четыре легионера из любой страны и один из страны-члена АФК).
В качестве контраргумента специалист привел в пример стартовый состав «Кайрата» в недавнем матче Лиги Чемпионов УЕФА против кипрского «Пафоса». В этой встрече на поле вышли четыре казахстанских футболиста, в то время как у их соперников было лишь два киприота. «Надо выяснить, для каких арабских клубов пишет свои регламенты УЕФА», - с иронией отметил Никимбаев, подчеркивая, что европейские турниры также не отличаются строгими ограничениями на количество иностранных игроков.
Этот комментарий приобретает особую актуальность в свете недавнего выступления чемпиона Узбекистана 2024 года. «Насаф» из Карши потерпел крупное поражение в гостевом матче группового этапа Элитной Лиги Чемпионов АФК от клуба «Шабаб Аль-Ахли» из Дубая со счётом 1:4. Это поражение стало для каршинского клуба третьим в трех матчах турнира.
Тем временем, матч третьего тура общего этапа Лиги Чемпионов УЕФА между «Кайратом» и «Пафосом» завершился безголевой ничьей - 0:0. Казахстанский клуб, дебютирующий на этой стадии турнира, сумел набрать первое очко, продемонстрировав сбалансированный состав с участием местных воспитанников.
Таким образом, сравнение Никимбаева акцентирует внимание на вопросах комплектования состава и конкурентоспособности клубов из Центральной Азии на международной арене, ставя под сомнение прямую зависимость результатов от лимита на легионеров.
26 октября 2025 05:38
Кайрат получил преимущество на 3 минуте после удаления игрока Пафос, и до 90 минуты катали вату ,
за весь матч 1-2 острых момента, их чё по объявлению на работу приглашают 🙃🫢
Клоуны унылые особенно Громыка 😡
Фанаты КЗ кому нужен Ваш голкипер Анарбеков, ему натыкали 5 мячей футболисты Спортинга без предварительной ласки 😆