"Yo‘lbars"dan "ayiq"gacha: Kreml Trampning hujumiga qanday javob berdi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Amerika prezidenti Donald Trampning Rossiyani "qog‘oz yo‘lbars" deb atagan so‘nggi ta’rifiga birinchi marta batafsil izoh berdi. Sochi shahrida bo‘lib o‘tgan "Valday" xalqaro munozara klubining yakuniy yalpi majlisida so‘zga chiqqan Rossiya rahbari, ushbu sifatlashning o‘rinsiz ekanligini ta’kidlab, hozirgi qarama-qarshilik ko‘lami haqida qarshi tezisni ilgari surdi.
U Moskva faqat Ukraina qurolli kuchlari bilan kurashmayotganini, balki deyarli butun Shimoliy Atlantika alyansining salohiyatiga qarshi turayotganini ta’kidladi. Shu munosabat bilan, uning fikricha, bunday baho noto‘g‘ri ko‘rinadi. "Agar biz butun NATO bloki bilan urushayotgan bo‘lsak va shu bilan birga ishonch bilan oldinga intilayotgan bo‘lsak, unda NATOning o‘zi nima? U o‘zidan nimani anglatadi?" - deya ritorik savol berdi Rossiya prezidenti.
Shu bilan birga, Putin Trampning bayonotiga xotirjam munosabatda ekanligini, bu so‘zlar ma’lum bir "kinoya" bilan aytilgan bo‘lishi mumkinligini taxmin qildi.
Ushbu munosabat prezident Trampning 23-sentyabr kuni Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi xabaridan so‘ng yangradi. O‘sha nashrda Amerika rahbari Ukraina o‘zining barcha hududlarini qaytarib olish salohiyatiga ega ekanligi haqidagi fikrini bildirgan, Rossiya esa, uning ta’kidlashicha, jiddiy iqtisodiy qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Tramp, shuningdek, Kiyev uchun "harakat qilishning ayni vaqti" kelganini qo‘shimcha qildi va alyans tomonidan qurol-yarog’ yetkazib berishni davom ettirish niyatini tasdiqladi.
Avvalroq bu mavzuda Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov ham o‘z fikrini bildirgan edi. U boshqa bir zoologik metaforani taklif qilib, Rossiyaning an’anaviy ramzi yo‘lbars emas, balki ayiq ekanligini aytdi. "Rossiya - "qog‘oz yo‘lbars" emas, balki haqiqiy ayiq. Qog‘oz ayiqlar bo‘lmaydi", - dedi Peskov Rossiya nashrlaridan biriga bergan intervyusida.
Shunday qilib, rasmiy Moskva Vashingtonning bayonotiga ikki bosqichli javob berdi: matbuot xizmati darajasida ramziy hayvonni o‘zgartirish taklif qilindi, eng yuqori darajada esa NATO kuchlari bilan amaldagi qarama-qarshilik haqidagi dalil yangradi, bu Kreml mantig‘iga ko‘ra, "qog‘oz yo‘lbars" ta’rifini yo‘qqa chiqaradi.
"Qog‘oz yo‘lbars" (纸老虎, chji laoxu) iborasi Xitoy rahbari Mao Szedun tufayli butun dunyoga mashhur bo‘lgan. U 1946-yilda amerikalik jurnalist Anna Luiza Strongga bergan intervyusida "Amerika imperializmi" va barcha "reaksionerlar"ni shunday atab, ular faqat tashqi tomondan qo‘rqinchli ko‘rinishini, lekin aslida inqilobiy kuchlarga qarshilik ko‘rsata olmasligini ta’kidlagan.

От «тигра» к «медведю»: как в Кремле ответили на выпад Трампа
Президент России Владимир Путин представил свой первый развернутый комментарий касательно недавней характеристики, данной ему американским президентом Дональдом Трампом, который назвал Россию «бумажным тигром». Выступая на итоговой пленарной сессии международного дискуссионного клуба «Валдай» в Сочи, российский лидер оспорил применимость данного эпитета, выдвинув встречный тезис о масштабах текущего противостояния.
Он подчеркнул, что Москва ведет борьбу не просто с вооруженными силами Украины, а противостоит потенциалу практически всего Североатлантического альянса. В связи с этим, по его мнению, подобная оценка выглядит некорректной. «Если мы воюем со всем блоком НАТО и при этом уверенно продвигаемся, то что тогда сама НАТО? Что она из себя представляет?» - задал риторический вопрос российский президент.
В то же время, Путин отметил, что относится к заявлению Трампа спокойно, допустив, что эти слова могли быть произнесены с определенной долей «иронии».
Данная реакция последовала за сообщением президента Трампа от 23 сентября в социальной сети Truth Social. В той публикации американский лидер выразил мнение, что Украина обладает потенциалом для возвращения всех своих территорий, в то время как Россия, по его утверждению, сталкивается со значительными экономическими трудностями. Трамп также добавил, что для Киева наступило «самое время действовать», и подтвердил намерения продолжать поставки вооружений со стороны альянса.
Ранее на эту тему высказался и пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков. Он предложил другую зоологическую метафору, заявив, что традиционным символом России является не тигр, а медведь. «Россия - не „бумажный тигр“, а настоящий медведь. Бумажных медведей не бывает», - сказал Песков в интервью одному из российских изданий.
Официальная Москва представила двухуровневый ответ на высказывание из Вашингтона: на уровне пресс-службы была предложена смена символического животного, а на высшем уровне прозвучал аргумент о фактическом противостоянии с силами НАТО, что, по логике Кремля, нивелирует характеристику «бумажный тигр».
Фразеологизм «бумажный тигр» (纸老虎, чжи лаоху) стал всемирно известным благодаря китайскому лидеру Мао Цзэдуну, который в 1946 году в интервью американской журналистке Анне Луизе Стронг назвал так «американский империализм» и всех «реакционеров», утверждая, что они только кажутся грозными, но на самом деле не способны противостоять силам революции.