Davom etayotgan global transformatsiya fonida, Rossiya Federatsiyasi prezidenti Vladimir Putin mamlakat mudofaa salohiyatining rivojlanish yo‘nalishi bo‘yicha bayonot berdi. "Valday" xalqaro munozara klubi yig‘ilishidagi nutqi doirasida, Rossiya yetakchisi istiqbolli qurol-yarog’ tizimlarini, jumladan, gipertovushli qurollarni yaratish ishlari to‘xtamasligini va avval tasdiqlangan rejalarga muvofiq olib borilayotganini tasdiqladi.
Arsenaldagi joriy holatni batafsil bayon qilar ekan, Putin allaqachon qurollanishga qabul qilingan "Kinjal" gipertovushli raketasi va "Avangard" qit’alararo tizimi kabi majmualarni eslatib o‘tdi. Shu bilan birga, u yaqin kelajakda boshqa, sifat jihatidan yangi tizimlarning paydo bo‘lishi ehtimolini ko‘rsatdi. "Biz rejalashtirgan narsalarimizdan hech birini unutmadik. Ishlar davom etmoqda. Natijalar bo‘ladi", - deya u mudofaa-sanoat kompleksidagi joriy bosqichni tavsifladi.
Nutqda eng yangi yuqori texnologiyali ishlanmalarga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, prezidentning so‘zlariga ko‘ra, Qo‘shma Shtatlarda uning tasnifi bo‘yicha faol munozaralar davom etayotgan "Oreshnik" tizimi tilga olindi. Amerikalik ekspertlar ushbu majmuani strategik qurollar toifasiga kiritish kerakmi yoki yo‘qmi degan masalani tahlil qilmoqdalar, bu esa xalqaro xavfsizlik arxitekturasi uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Strategik barqarorlik masalalariga o‘tar ekan, davlat rahbari Rossiyaning yadro qalqoni ishonchliligiga to‘liq ishonch bildirdi. U Moskva va Vashingtonning taktik yadro qurolini joylashtirishga yondashuvlaridagi farqni ko‘rsatib o‘tdi. Uning ta’kidlashicha, Rossiya bunday qurollarni o‘z hududidan tashqarida joylashtirmaydi va faqat Belarus Respublikasini istisno qiladi, ayni paytda Qo‘shma Shtatlar, uning so‘zlariga ko‘ra, butun dunyo bo‘ylab taktik arsenallarga ega. Shu bilan birga, Moskva Vashingtonga nisbatan taktik yadro quroli bo‘yicha miqdoriy ustunlikka ega ekanligi haqida bayonot berildi.
Ushbu bayonotlar yangragan maydon - "Valday" xalqaro munozara klubi - an’anaviy ravishda asosiy global muammolarni muhokama qilish uchun platforma bo‘lib xizmat qiladi. 2004 yilda tashkil etilgan va Valday ko‘li yaqinidagi birinchi uchrashuv joyi sharafiga nomlangan klub, har yili siyosat, iqtisodiyot va xalqaro munosabatlar sohasidagi yetakchi jahon ekspertlarini Rossiya oliy rahbariyati bilan muloqot uchun to‘playdi.

Путин анонсировал новые гиперзвуковые системы в России
На фоне продолжающейся глобальной трансформации, президент Российской Федерации Владимир Путин сделал заявление относительно вектора развития оборонного потенциала страны. В рамках своего выступления на заседании Международного дискуссионного клуба «Валдай», российский лидер подтвердил, что работа над созданием перспективных систем вооружений, включая гиперзвуковые, не останавливается и ведется в соответствии с ранее утвержденными планами.
Детализируя текущее состояние арсенала, Путин упомянул о уже принятых на вооружение комплексах, таких как гиперзвуковая ракета «Кинжал» и межконтинентальная система «Авангард». Вместе с тем он указал на возможность появления в обозримом будущем и других, качественно новых систем. «Мы ничего не забыли из того, что планировали. Работа идет. Результаты будут», - таким образом он охарактеризовал текущий этап в работе оборонно-промышленного комплекса.
Особое внимание в речи было уделено новейшим высокотехнологичным разработкам. В частности, была упомянута система «Орешник», вокруг которой, по словам президента, в Соединенных Штатах продолжаются активные дебаты касательно ее классификации. Американские эксперты анализируют, следует ли относить данный комплекс к категории стратегических вооружений, что может иметь далеко идущие последствия для архитектуры международной безопасности.
Переходя к вопросам стратегической стабильности, глава государства выразил полную уверенность в надежности российского ядерного щита. Он провел различие в подходах к размещению тактического ядерного оружия между Москвой и Вашингтоном. Согласно его утверждению, Россия не размещает подобные вооружения за пределами своей территории, делая единственное исключение для Республики Беларусь, в то время как Соединенные Штаты, по его словам, располагают тактическими арсеналами по всему миру. При этом было сделано заявление, что Москва обладает количественным превосходством в тактическом ядерном оружии над Вашингтоном.
Гиперзвуковое оружие, такое как российские системы «Авангард» и «Кинжал», способно двигаться со скоростью, превышающей скорость звука более чем в пять раз (свыше 5 Махов). Их ключевое преимущество заключается не только в огромной скорости, но и в способности маневрировать в атмосфере на пути к цели, что делает их перехват существующими системами противоракетной обороны чрезвычайно сложной задачей.